Współczesna okulistyka dysponuje nowoczesnymi metodami diagnostycznymi. Dzięki nim można szybko postawić trafną diagnozę i dobrać skuteczne metody leczenia. Wśród licznych, bezinwazyjnych badań na szczególną uwagę zasługuje pachymetria. Z naszego artykułu dowiesz się, do czego służy to badanie i jaki jest jego przebieg.
Niezwykle ważnym czynnikiem mającym wpływ na zdrowie oczu jest prawidłowe ciśnienie w gałce ocznej. Wypełniona jest ona wodnistą cieczą zwaną płynem śródocznym, który odpowiada m.in. za pracę rogówki i soczewki, a także za napięcie gałki ocznej. Ciśnienie wewnątrzgałkowe zależy od równowagi pomiędzy produkcją cieczy, a jej odpływem z gałki ocznej do naczyń żylnych. Wszelkie nieprawidłowości mogą spowodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co z kolei wywołuje ucisk na nerw wzrokowy i może doprowadzić do powstania jaskry. Z tego powodu bardzo ważny jest pomiar ciśnienia w gałce ocznej, twierdzi lekarz Piotr Jaworski.
Warto wiedzieć, że wynik badania niekiedy może być zafałszowany ze względu na grubość rogówki pacjenta. W takiej sytuacji wykonuje się pachymetrię.
Po co oceniać grubość rogówki?
Pachymetria to metoda diagnostyczna służąca do oceny grubości rogówki. Dzięki niej można stwierdzić, czy zmierzone ciśnienie w gałce ocznej nie zostało zafałszowane w związku z grubością rogówki. Trzeba bowiem wiedzieć, że może być ono zawyżone lub zaniżone. Pacjenci z grubszą rogówką dosyć często mają również wyższe ciśnienie, natomiast posiadanie cienkiej rogówki może skutkować zaniżeniem ciśnienia. Obie sytuacje nie są jednak niebezpieczne i nie zagrażają wzrokowi. Ze względu na możliwość wystąpienia takiej prawidłowości, warto wykonać pachymetrię, aby mieć całkowitą pewność, że pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego został przeprowadzony właściwie. Badanie przeprowadza się także w diagnostyce stożka rogówki oraz przed zabiegami chirurgicznymi na rogówce.
Jak wygląda badanie?
Pachymetria dotykowa i bezdotykowa to dwie metody, jakie mogą być stosowane.
- Pachymetria dotykowa przeprowadzana jest z wykorzystaniem ultradźwięków i wymaga kontaktu rogówki z końcówką urządzenia zwanego pachymetrem. Nie należy się jej jednak obawiać, ponieważ zastosowanie kropli znieczulających powoduje, że badanie jest bezbolesne. Lekarz okulista przeprowadza kilka pomiarów grubości rogówki, a następnie uśrednia wynik.
- Pachymetria bezdotykowa nie wymaga kontaktu rogówki z urządzeniem, co jest dla pacjenta znacznie bardziej komfortowe. Badanie wykorzystuje technologie optyczne – OCT przedniego odcinka oka lub Pentacam. Dzięki temu możliwe jest nie tylko zmierzenie grubości rogówki, ale także dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości z nią związanych. Badanie trwa kilka sekund i nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
Podsumowując, pachymetria to badanie, które umożliwia pomiar grubości rogówki. Wykonywana jest przede wszystkim u chorych z podejrzeniem jaskry oraz w diagnostyce schorzeń rogówki. Ponadto rogówka ulega pocienieniu w wielu stanach chorobowych, między innymi w stożku rogówki, dlatego też warto ten parametr monitorować dla lepszej oceny progresji choroby. Dzięki temu można stwierdzić, czy ciśnienie wewnątrzgałkowe zostało zmierzone właściwie, co pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie diagnozy okulisty.