Hale magazynowe powstają zarówno na obrzeżach dużych miast, jak i w pobliżu istotnych węzłów komunikacyjnych. Wykorzystywane są przez firmy z różnych branż, które zajmują się produkcją na szeroką skalę i potrzebują powierzchni do przechowywania swoich wyrobów. Wiele z nich decyduje się na budowę tak zwanych magazynów wysokiego składowania. Dlaczego?

Hale magazynowe służą do przechowywania różnego rodzaju towarów – od produktów spożywczych, przez kosmetyki, ubrania i książki, aż po materiały budowlane, elementy ogrodnicze, meblowe czy elektronarzędzia. Każda firma, która zajmuje się produkcją, uwzględnia przestrzeń magazynową w swoich halach produkcyjnych albo buduje osobne obiekty magazynowe.

Hale przemysłowe magazynowe ze względu na wysokość składowania dzieli się na:

– magazyny niskiego składowania – do 4,2 metra

– magazyny średniego składowania – od 4,2 do 7,2 metra

– magazyny wysokiego składowania – powyżej 7,2 metra.

Uwaga – wysokość składowania to nie to samo co wysokość konstrukcji. Nawet jeśli konstrukcja ma powyżej 7,2 metra, ale przechowywanie odbywa się maksymalnie na 5 metrach, mówimy o magazynie średniego składowania.

Hale magazynowe wysokiego składowania, czyli jakie?

Tym samym hale magazynowe wysokiego składowania to takie, w których część towarów oraz materiałów znajduje się powyżej 7,2 metra od poziomu podłogi.

Tego typu hale stalowe cechują się bardzo dobrym stosunkiem zajmowanej przestrzeni wyrażonej w metrach kwadratowych do jej wykorzystania. Co to znaczy? Nawet, gdy obiekt ma stosunkowo niewielką powierzchnię, nadaje się do przechowywania znacznej liczby towarów.

Trzeba jednak pamiętać, że hale logistyczne i magazyny wysokiego składowania wymagają zastosowania specjalistycznych maszyn, które umożliwiają odkładanie produktów na najwyższe półki.

hale-magazynowe.jpg

Jak buduje się magazyny wysokiego składowania?

Na co należy zwrócić uwagę przy budowie hal magazynowych wysokiego składowania? Przede wszystkim już na etapie projektowania trzeba określić, jakie materiały i towary będą w nich przechowywane oraz w jaki sposób obiekt docelowo ma funkcjonować. Te kwestie determinują m.in. możliwość wykorzystania wybranych systemów regałowych.

Obecnie w halach wysokiego składowania używa się regałów stałych, regałów przejezdnych torowych, regałów magazynowych przepływowych albo regałów magazynu samonośnego. To, jaki system zastosowany zostanie w konkretnym obiekcie, zależy od kosztów zakupu i eksploatacji regałów, a także od ewentualnej planowanej rozbudowy budynku w przyszłości.

Poza tym przy tworzeniu hali trzeba uwzględnić wymagania inwestora, sposób zagospodarowania terenów otaczających budynek, możliwość stworzenia zaplecza socjalno-biurowego oraz uwarunkowania prawne i środowiskowe.

Te wszystkie kwestie bierze pod uwagę generalny wykonawca hal magazynowych taki jak np. firma Commercecon (https://commercecon.pl), który potrafi przeprowadzić dokładną analizę i zaprojektować obiekty przemysłowe tak, aby miały określoną trwałość i były w pełni bezpieczne w użytkowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here