Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych w naszych domach. Duże, zielone liście i piękny biały kwiatostan przypominający skrzydła to główne atrybuty tej rośliny. Poza niezaprzeczalnym pięknem ma właściwości oczyszczające powietrze.

Jak dbać o skrzydłokwiat, aby cieszył nasze oczy?

Skrzydłokwiat nie lubi bezpośredniej ekspozycji na światło. Preferowane są miejsca bardziej zacienione. Optymalna temperatura to od 16 stopni zimą do 21 stopni latem. Podstawową zasadą jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w doniczce. Roślina ta lubi wilgoć. Dodatkowe zraszanie liści pomiędzy regularnym podlewaniem na pewno nie zaszkodzą. Częstotliwość nawadniania zależy od temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.

Jak podlewać skrzydłokwiat?

Rozsądnym podejściem jest podlewanie latem 2 do 3 razy a zimą 1-2 razy na tydzień. Zabiegi pielęgnacyjne wymagają obserwacji, roślina sama nas poinformuje o tym, że jest coś nie tak. O zbyt rzadkim podlewaniu poinformuje nas poprzez zwisające liście. Utrzymaniu odpowiedniej wilgotności na dłużej pomoże ustawienie doniczki na kamyczkach w większej podstawce z wodą. W przypadku gdy zwisające liście wskazują na przesuszenie zaleca się zanurzyć doniczkę w wodzie, aby przywrócić wilgotność podłoża. Aby zapewnić efekt czyszczenia powietrza należy regularnie czyścić liście z kurzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here