Główny “sezon” dla klimatyzatorów (choć są to urządzenia, które mogą dawać nam komfort termiczny przez cały rok) zbiega się z nieprzyjemnym sezonem dla alergików: wtedy to w powietrzu pojawia się mnóstwo alergenów w postaci pyłków oraz zarodników grzybów (Cladosporium), które u osób wrażliwych mogą powodować objawy alergii. Czy klimatyzator może pomóc w takim przypadku?
Niektórzy z Was najprawdopodobniej odpowiedzieli “nie”, bo alergie często kojarzą się z innymi chorobami pulmonologicznymi – astmą, czy przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Utarło się, że klimatyzatory są dla takich osób szkodliwe i tym samym, nie są zbyt dobrym rozwiązaniem w ich przypadku. Okazuje się jednak, że to nieprawda: klimatyzator może być świetnym dodatkiem do terapii osób borykających się nie tylko z alergiami, ale również innymi chorobami związanymi z układem oddechowym człowieka. Dlaczego? Okazuje się, że najnowsze zdobycze technologiczne w dziedzinie branży klimatyzacyjnej to zdecydowanie bardzo istotne wsparcie dla osób walczących z alergiami.
W klimatyzatorach dostępnych na rynku można znaleźć mnóstwo typów barier, które mogą okazać się nieprzekraczalne dla pyłków, zarodników grzybów i innych zanieczyszczeń (nawet tych pochodzących z tzw. “smogu”). Jedną z takich barier jest filtr typu HEPA, który jest w stanie zatrzymywać pyły PM2.5 i PM10. Oznacza to zatem, że również większość pyłków, które są przecież w ogromnej większości znacznie obszerniejsze niż pyły wchodzące w skład smogu. Podobnie z zarodnikami grzybów (jak wspomnieliśmy wyżej: Cladosporium) – filtr HEPA w tym zastosowaniu również sprawdzi się całkiem nieźle. Co więcej, filtry HEPA są skuteczne również w kontekście kurzu, który to również może drażnić drogi oddechowe alergików i powodować nieprzyjemne objawy.
Inną formą ochrony, która powinna zostać doceniona przez alergików jest jonizator plazmowy: za pomocą jonizacji powietrza, które dostaje się do filtra, powoduje on, że jony ujemne przyciągają cząstki zanieczyszczeń oraz otaczają je. Jakie zanieczyszczenia może likwidować jonizator plazmowy? Mogą to być cząstki kurzu, drobnoustroje – w tym bakterie, wirusy i grzyby. Okazuje się więc, że jonizator plazmowy, wykorzystując zasadniczo prosty mechanizm fizykochemiczny, potrafi chronić alergików przed szkodliwym działaniem alergenów.
Trzeba wziąć pod uwagę również tak bardzo istotną kwestię jak komfort termiczny i odpowiednia wilgotność powietrza. W przypadku alergików i astmatyków, ten drugi parametr jest bardzo ważny – zbyt wilgotne lub zbyt suche powietrze mogą być uciążliwe dla takich osób. Klimatyzator jest w stanie utrzymywać wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie, a zapewniając jednocześnie komfort termiczny powoduje, że osobom z chorobami pulmonologicznymi oddycha się znacznie łatwiej. Rzadziej narzekają one na epizody alergii (szczególnie w domu) lub napady kaszlu. Warto mieć na uwadze również to, w jaki sposób nowoczesny klimatyzator wpływa na sen alergików oraz astmatyków: dzięki odpowiednim trybom, możliwe jest wprowadzenie odpowiedniego komfortu termicznego również w czasie snu. Obserwuje się wtedy rzadsze występowanie bezdechu sennego i chrapania u osób z takimi obciążeniami jak alergie lub astma.
Warto mieć jednak na uwadze to, by nastawy temperatury w pomieszczeniu nie różniły się diametralnie od tego, jakie warunki panują na zewnątrz (szczególnie w okresie letnim), by organizm nie doznawał szoku po wejściu do domu, biura czy mieszkania. Wtedy, osoby z alergiami będą czuć się w towarzystwie klimatyzatora najlepiej. Wygląda więc na to, że klimatyzator i alergicy to połączenie wręcz idealne – wszystko to dzięki technologiom, które powodują, że urządzenia klimatyzacyjne spełniają znacznie więcej funkcji – oczyszczając powietrze i stojąc na straży odpowiedniej jego wilgotności.
Autor artykułu: https://klimatyzator.sklep.pl/ – konsultacje i dobór klimatyzacji do Twoich potrzeb.