Toksyna botulinowa pozwala na poradzenie sobie z wieloma oznakami starzenia, niezależnie od wieku pacjenta. Z tego powodu zabiegi z jej wykorzystaniem cieszą się ogromną popularnością, a zainteresowanie wciąż rośnie. Istnieją jednak krótkotrwałe powikłania, które mogą pojawić się bezpośrednio po wstrzyknięciu botoksu. Na czym one polegają i po jakim czasie całkowicie mijają?
Krótkotrwałe powikłania po botoksie
Istnieje kilka powikłań, które mogą pojawić się po zastosowaniu botoksu. Najpopularniejsze z nich to:
- siniaki,
- zaczerwienienie skóry,
- obrzęk,
- bóle głowy,
- opadanie powieki,
- obniżenie brwi,
- asymetria,
- podwójne widzenie.
Wymienione powikłania mogą pojawić się po niewłaściwie przeprowadzonym zabiegu. Z tego powodu warto korzystać z usług profesjonalistów, takich jak gabinet medycyny estetycznej FaceMed w Warszawie. Zabiegi wykonywane przez specjalistów o wysokich kwalifikacjach w większości przypadków nie prowadzą do wystąpienia żadnych powikłań. Takie skutki uboczne pojawiają się niezwykle rzadko.
Większość powikłań mija już po upływie 24 godzin od zaaplikowania toksyny botulinowej. Mowa tu głównie o obrzękach i zaczerwienieniu skóry. Poważniejsze skutki uboczne pojawiają się znacznie rzadziej, ale mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni.
Co prowadzi do wystąpienia powikłań?
Powikłania najczęściej mają związek z niewłaściwie przeprowadzonym zabiegiem. Zwykle dotyczy to wstrzyknięcia toksyny botulinowej za płytko lub za głęboko. Problemem może być także zbyt duża dawka botoksu. Czasami takie działania powodują czasowy paraliż mięśni, co jest szczególnie odczuwalne w przypadku ust.
Poważniejsze powikłania związane z zaaplikowaniem zbyt dużej dawki botoksu mogą minąć dopiero po upływie 2-3 miesięcy. Najczęściej dotyczy to skutku ubocznego w postaci niezdolności do mimiki i ekspresji. Powodem wystąpienia poważnych problemów są także różnego rodzaju choroby. Z tego powodu przed udaniem się do gabinetu medycyny estetycznej warto sprawdzić, czy jesteś osobą zdrową i możesz skorzystać z takiego zabiegu.
Botoksu powinni unikać pacjenci, którzy cierpią na:
- opryszczkę,
- alergię na składniki preparatu,
- choroby nerwowo-mięśniowe,
- nowotwory,
- choroby neurologiczne i autoimmunologiczne,
- problemy z krzepliwością krwi.
Zatajenie swojego stanu zdrowia może doprowadzić do pojawienia się skutków ubocznych, które są znacznie poważniejsze niż krótkotrwałe powikłania po zastosowaniu toksyny botulinowej. Z tego powodu tak ważne jest poinformowanie specjalisty o ewentualnych chorobach, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia komplikacji w późniejszym czasie.