We współczesnym świecie znajomość języków obcych jest niezwykle ważna i bardzo przydatna. Nie tylko pozwala znaleźć lepiej płatną i bardziej rozwijającą prace, ale również umożliwia swobodne podróżowanie bez bariery językowej. Warto więc uczy się języków obcych od najmłodszych lat, by w przyszłości posługiwać się nimi w sposób naturalny – tak samo, jak językiem ojczystym. Tylko jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego? Najlepszym sposobem jest nauka przez zabawę. Metoda ta łączy przyjemne z pożytecznym, co czyni ją niezwykle efektywną formą nauki. Jakie więc zabawy wybrać? Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

Nauka i zabawa dostosowana do wieku dziecka

Jak zachęcić dziecko do nauki? Wydaje się być to rzeczą oczywistą, ale warto o tym przypomnieć, że wszelkie aktywności powinny być dostosowana do wieku i możliwości dziecka. Zabawa musi dziecku sprawiać przyjemność. W przeciwnym razie szybko się ono zniechęci. Dobrze więc jeśli forma czy tematyka zabawy nawiązuje do zainteresowań dziecka.

Ponadto trzeba jeszcze zaznaczyć, że tak naprawdę do nauki języka obcego nie potrzebujemy specjalistycznych materiałów czy rekwizytów. To co mamy w domy w zupełności powinno nam wystarczyć. Na pewno będziemy potrzebować dobrych chęci i nieco kreatywności, by poprzez zabawę zachęcić dziecko do poznawania i uczenia się języka obcego.

Gra pamięciowa (memo) 

Do nauki języka obcego można wykorzystać uwielbianą przez dzieci grę memo. Nie musi być ona w wersji obcojęzycznej – może być to wersja polska (karty z owocami, częściami ciała, kolorami, liczbami). Poza tym takie karty można przygotować samodzielnie dostosowując ich tematykę do własnych potrzeb. Podczas gry odkrywając i szukając jednakowych obrazków należy mówić w języku obcym, co się na nich znajduje.

Touch…! 

Dzięki tej grze dziecko pozna i zapamięta nazwy kolorów w wybranym języku obcym. Gra polega na tym, że jedna osoba (np. rodzic) mówi na przykład w języku angielskim – „Touch red”, a zadaniem dziecka jest wskazanie wszystkich przedmiotów koloru czerwonego. Grę tą można łatwo rozszerzyć na inne słówka w różnych językach – np. mebli, kształtów, części ciała czy jedzenia.

Gry planszowe i towarzyskie – odkryj ich moc

Można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Na przykład do nauki cyfr i liczenia – podczas rzucania kostką wystarczy wymawiać liczebniki w obcym języku, podobnie jak liczenie pól, po których przemieszczają się pionki. Z kolei gra „w sklep” – polegająca na szukaniu produktów z listy zakupowej, stanowi świetną bazę do nauki słówek.

Wykonywanie codziennych obowiązków połącz z nauką

Takie rozwiązanie ma wiele zalet – dziecko chętniej wykonuje codzienne obowiązku, a do tego uczy się języka obcego. Nawet sprzątanie po zabawie może być fajne i rozwijające. Wystarczy nazywać w obcym języku sprzątane przedmioty. Podobnie podczas wspólnego przygotowywania posiłków. 

Rozmowy i wspólne czytanie bajek oraz filmów

Mogą to być swobodne dialogi w obcym języku podczas wspólnego wykonywania jakiś czynności (gotowania, sprzątania), ale także oglądanie bajek czy filmów w obcym języku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here