W dzisiejszych czasach niemal każdy szuka efektywnych sposobów na oszczędzanie. Inflacja dotyczy bowiem większości produktów dostępnych w sklepach. W ostatnim czasie znacząco wzrosły np. ceny butelkowanej wody mineralnej. Woda jest jednak niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nie można zrezygnować ze spożywania jej. Ile kosztuje woda butelkowana i jakie są alternatywy dla niej?

Co warto wiedzieć o wodzie butelkowanej?

Choć ceny wody butelkowanej różnią się w zależności od pojemności, rodzaju i firmy, są one znacznie wyższe niż jeszcze kilka lat temu. Najtańsze wody to te kupowane w największych butelkach, których przeniesienie może jednak stanowić problem ze względu na sporą wagę. Przyjmując, że 1,5-litrowa butelka kosztuje 2,30 zł, można wyliczyć, że jedna osoba płaci za wodę około 70 zł miesięcznie. To całkiem spora kwota. Wśród wad butelek na wodę wymienia się również szkodliwość materiału, z którego są one produkowane. Plastik ma negatywny wpływ na środowisko, długo się rozkłada, a osoby kupujące wodę butelkowaną przyczyniają się do generowania większej ilości odpadów. Warto więc zastanowić się nad alternatywami dla tej opcji.

Jakie są alternatywy dla wody butelkowanej?

Najtańszym rozwiązaniem jest po prostu spożywanie wody pochodzącej z kranu. To opcja kilkaset razy tańsza niż picie wody kupowanej w butelce, a w skali całego roku wiąże się ona z wydatkiem rzędu kilku złotych. Za taką kwotę można nabyć jedynie 2-3 wody butelkowane. Przedstawiciele miejskich wodociągów przekonują, że woda z kranu jest w pełni zdatna do spożycia i bezpieczna. Nie wszyscy są jednak przekonani do tego rozwiązania. Na szczęście z pomocą przychodzi filtrowanie wody. To opcja wygodniejsza i mniej czasochłonna niż jej przegotowywanie. Filtry do wody Dafi umożliwiają oczyszczenie wody ze związków chloru, pestycydów oraz zanieczyszczeń mechanicznych, w tym drobinek rdzy czy piasku. Dzbanki z filtrem stanowią funkcjonalny gadżet, który prezentuje się świetnie na kuchennym blacie. Z łatwością wpasowują się w resztę wystroju pomieszczenia. Dzbanki w promocyjnych cenach można kupić już za około 30 zł. Droższe modele kosztują ponad 100 zł. Przyjmując jednak, że wybrany produkt kosztował 70 zł i dokupiono do niego zestaw 6 filtrów za 50 zł, można stwierdzić, że na przestrzeni lat jest to opcja zdecydowanie bardziej opłacalna niż zaopatrywanie się w wodę w butelkach. Dzbanek służy przez długi czas, a jeden filtr wystarcza na około miesiąc użytkowania. Warto zwrócić uwagę również na filtry przepływowe Dafi, które umożliwiają czerpanie filtrowanej wody prosto z kranu. Ciekawą alternatywę stanowią funkcjonalne i poręczne butelki filtrujące, które pozwalają na dostęp do czystej wody w dowolnym miejscu. Można je z łatwością zabrać ze sobą na uczelnię, siłownię czy do pracy. Tak samo jak w przypadku dzbanków, korzystanie z butelek filtrujących wiąże się z dużymi oszczędnościami w porównaniu z zakupem wody butelkowanej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here