Dach to nie tylko wysokiej klasy pokrycie. Cała konstrukcja składa się z mocnej więźby, a także systemu zapewniającego odwodnienie. Rynny pozwalają skutecznie odprowadzać nagromadzoną podczas roztopów bądź obfitych deszczów wodę. Niedrożny mechanizm odprowadzania cieczy bardzo źle wpływa na cały budynek. Dlaczego rynny odgrywają tak dużą rolę?

Główne zadanie rynien

Wybór odpowiedniego systemu rynnowego jest często bagatelizowany, co w konsekwencji może znacznie naruszyć konstrukcję dachu oraz całego budynku. Systemy odwadniania pozwalają w sprawny sposób odprowadzać wodę z połaci dachowych. Nagromadzona ciecz bardzo obciąża dach. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że stojąca na dachu woda znacznie obciąża więźbę. Dlatego odpowiednio wykonane rynny przy użyciu wytrzymałych materiałów zapobiegają tragedii. Spełniają niezwykle ważne zadanie podczas roztopów, gdy śnieg powoli spływa z dachów. Obecnie dostępne są różne systemy rynnowe. Jeśli szukamy najlepszego rozwiązania, należy przede wszystkim wybrać produkty z wytrzymałych materiałów odpornych na korozję i uszkodzenia mechaniczne.

Konsekwencje źle zaprojektowanego systemu rynnowego

System rynnowe muszą być przede wszystkim drożne, ponieważ tylko w takim stanie mają możliwość skutecznie odprowadzić ciecz. Jeśli ta zasada nie zostanie zachowana, woda spływa po ścianach. Tynk powoli nasiąka cieczą, co w konsekwencji prowadzi do powstawania pleśni i grzybów. Są one niezwykle trudne do usunięcia. Konstruktorzy oraz eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w sprzedaży akcesoriów do wykończenia dachu zwracają uwagę na negatywne działanie grzybów na zdrowie mieszkańców:

Pleśnie i grzyby pojawiające się na ścianach budynków stanowią bardzo poważny problem dla zdrowia mieszkańców. Powodują alergie, obniżają koncentrację, wpływają na pogorszenie samopoczucia, a nawet przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych. Takich problemów można uniknąć właśnie za pomocą drożnego i wytrzymałego systemu rynien. Dlatego regularna kontrola orynnowania pozwala szybko usunąć każdą, nawet najmniejszą usterkę.

Wpływ regularnego czyszczenia rynien na materiał, z jakiego są wykonane

Do najbardziej wytrzymałych materiałów, jakich używa się do wytwarzania wysokiej klasy rynien, należy miedź. Producenci zapewniają, że takie modele są w stanie przetrwać nawet 300 lat! Jest to jednak niezwykle kosztowne rozwiązanie. Tańszym odpowiednikiem są artykuły z PCV bądź aluminium. Plastik to surowiec, który nie koroduje nawet po wielu latach użytkowania. Niezależnie od tego, z jakiego tworzywa są wykonane rynny, trzeba zadbać o ich regularne czyszczenie.

Zabrudzone i zatkane (np. szyszkami z drzew, czy nawet gniazdami zwierząt) rynny nie spełniają swojego zadania. Rynny szczególnie upodobały sobie małe ptaki, które często w otworach wiją gniazda. Dlatego cały mechanizm musi być przynajmniej dwa razy do roku kontrolowany, przed zimą i po zimie. W ten sposób usuniemy niepotrzebne elementy, brud, czy nawet warstwy błota, które z czasem zalegają w otworach i wewnątrz rynien. Częste sprawdzanie pozwala szybko wychwycić usterki. Brak napraw w przypadku małych uszkodzeń sprawia, że po kilku miesiącach pojawiają się duże dziury. Czasami okazuje się, że taka rynna nadaje się tylko do wymiany. Taniej jest naprawić na wczesnym etapie niż inwestować w montaż całkowicie nowego systemu rynnowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here