Jeżeli nigdy nie zrywałeś tapet, to możesz sądzić, że nie ma nic prostszego. W praktyce zdejmowanie starej papierowej tapety łatwo zamienia się w prawdziwy koszmar: mnóstwo śmieci, kurz, zniszczony tynk, a często także podłoga. Możesz tego uniknąć, jeżeli przeczytasz nasz poradnik i nie popełnisz 5 typowych błędów w czasie usuwania starych tapet ze ścian.

Trudność lub łatwość zrywania starych tapet zależy od jakości tynku, na którym zostały położone, sposobu klejenia, a przede wszystkim od rodzaju tapety. Zanim zaczniesz pracę, musisz określić, z jakim typem tapety masz do czynienia. Jeżeli pomylisz się, praca będzie nieskuteczna, a efekty dalekie od oczekiwań.

Najłatwiejsze do zerwania są tapety na flizelinie

Dobrze położona tapeta papierowa jest najtrudniejsza do usunięcia: rozwarstwia się przy ściąganiu, rwie na strzępy, pozostawia resztki na ścianie, wymaga namaczania wodą i uciążliwego zeskrobywania. Efektem może być zniszczona ściana, którą przed położeniem kolejnej tapety, a szczególnie przed malowaniem, należy starannie zaszpachlować. Jeżeli tapeta trzyma się bardzo mocno, a tynk jest kruchy, optymalnym rozwiązaniem może być pokrycie ścian płytami gipsowo-kartonowymi. Stracisz w ten sposób kilka centymetrów na szerokości i długości pomieszczenia, ale praca będzie szybka, a ściany proste i idealnie gładkie.

Najłatwiej jest zdejmować stare tapety na ścianę na podłożu z włókniny poliestrowej, czyli tapety na flizelinie. Można to zrobić na sucho, bez narzędzi, bez skrobania. Odrywana tapeta powinna odchodzić całymi brytami, bez pozostawiania resztek włókniny na ścianie. Jeżeli tynk był stabilny, to nie zostanie uszkodzony i w chwilę po ściągnięciu starej tapety flizelinowej możesz położyć nową. Jeżeli zamierzasz pomalować ścianę, to nie zapomnij o starannym szpachlowaniu pęknięć i ubytków. Malowanie jest możliwe dopiero po wyrównaniu i zagruntowaniu ściany.

Czego nie należy robić przed zrywaniem tapet?

Jest wiele czynności, których nie należy wykonywać przed zrywaniem tapet, aby niepotrzebnie nie utrudniać sobie pracy. Oto 5 błędów, które mogą zamienić usuwanie tapet papierowych w prawdziwą udrękę:

  • brak zabezpieczenia przed kurzem i wodą – zanim rozpoczniesz pracę, połóż na podłodze folię malarską, zasłoń okna i drzwi wewnętrzne, które prowadzą do innych pomieszczeń i zaopatrz się w środki ochrony osobistej, w tym szczególnie w jednorazowe maseczki – dzięki opisanym środkom ostrożności ochronisz mieszkanie przed zniszczeniem, a drogi oddechowe przed pyłem,
  • zrywanie bez namoczenia – zrywanie tapety papierowej na sucho nie przyniesie spodziewanych efektów: jeśli nawet tapeta nie trzyma się zbyt mocno ściany, to ściąganie jej na sucho wytwarza mnóstwo kurzu, a ponadto może zakończyć się zrywaniem tapety razem z tynkiem – bez namaczania można zerwać wierzchnią warstwę winylowej czy tekstylnej tapety na podłożu papierowym, a dopiero potem namoczyć sam papier,
  • nacinanie tapety – poprzeczne cięcie brytów starej tapety na mniejsze kawałki tylko pozornie ułatwia pracę: jedynym pewnym efektem są uszkodzenia tynku, które potem trzeba będzie naprawić, szczególnie przed malowaniem – warto zastosować wałki kolczaste do nakłuwania tapet, aby ułatwić nawilżanie,
  • używanie przypadkowych narzędzi – niezbędnym narzędziem przy usuwaniu tapet jest szpachelka, warto też zaopatrzyć się w ręczny spryskiwacz lub ciśnieniowy opryskiwacz ogrodniczy, dzięki temu zmniejszysz ilość wylewanej wody – nie stosuj przypadkowych narzędzi: nie drap tapety nożem albo szczotką drucianą, nie stosuj szlifierek kątowych czy wiertarek z obrotowymi tarczami ściernymi, bo kurzu będzie mnóstwo i niemal na pewno nie unikniesz uszkodzenia tynku,
  • usuwanie starych tapet do gołego tynku – jeżeli planujesz ponownie położyć tapetę, to starej nie musisz zrywać do gołego tynku: usuń wierzchnią warstwę z tapet dwuwarstwowych, a papierowy podkład wykorzystaj do naklejenia nowej tapety – grube tapety na flizelinie lub tapety do malowania z włókna szklanego możesz nakleić wprost na stare tapety papierowe, jeżeli są gładkie i mocno trzymają się ściany.

Jak zdejmować samoprzylepne tapety z winylu?

Wszystkie przedstawione powyżej rady dotyczą tapet papierowych lub tapet na podłożu papierowym. Jak poradzić sobie z tapetami samoprzylepnymi z winylu oraz tapetami z włókna szklanego, radzi specjalista reprezentujący sklep z fototapetami na ścianę Kraina Barw– Ściąganie tapet samoprzylepnych z winylu jest trudne, bo tapeta nie jest wrażliwa na działanie wody. Aby dotrzeć do kleju, należy gęsto nakłuć tapetę, a dopiero potem zaaplikować wodę. W przypadku grubych tapet z włókna szklanego, które są przeznaczone do malowania, warto rozważyć pozostawienie ich na ścianach. Jeżeli tapety trzymają się mocno, to próba ich zerwania może zakończyć się uszkodzeniem powierzchni ściany. Zamiast usuwać tapety, można je pokryć warstwą gipsu: włókno szklane nie degraduje się i dobrze spełnia funkcję zbrojenia tynku.

Na zakończenie warto dodać, że na rynku dostępne są liczne preparaty przeznaczone do rozmiękczania i usuwania tapet. Działają one znacznie skuteczniej od czystej wody. Stosowane zgodnie z instrukcją producenta mogą znacznie ułatwić ściąganie starych tapet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj