Czy stary dom nadaje się tylko do wyburzenia? Nie! Odpowiedni remont może nadać mu nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również poprawić komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Jak szybko odnowić starszy budynek?
Przed rozpoczęciem remontu
Stan starszego domu jednorodzinnego decyduje o zakresie jego remontu, dlatego bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z kondycją ścian, fundamentów, dachu, stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji.
Najczęstszym problemem jest brak odpowiedniej termoizolacji. Nieocieplony budynek jest narażony na szybkie wychładzanie, co prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na energię i wysokich rachunków za ogrzewanie. Zwykle w starszych domach znajduje się też mało efektywne źródło ciepła w postaci kotłów na paliwa stałe – warto wtedy pomyśleć o kompleksowym remoncie z wymianą kotła, na przykład na gazowy albo pompę ciepła.
Właściciel musi także przygotować się na remont wnętrza – ściany, sufity, podłogi, schody będą wymagały odświeżenia.
Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy stary dom jednorodzinny nadaje się do szybkiego remontu. Stąd tak ważne jest sprawdzenie jego stanu technicznego, co warto zrobić również z profesjonalistą.
Remont starego domu – materiały
- Beton
Jednym z podstawowych materiałów stosowanych podczas remontu domu jest beton konstrukcyjny. Najlepiej zamówić go w betoniarni, która dowiezie gotowy do użytku materiał na miejsce, co przyspiesza postęp prac.
W przypadku materiału jak beton Jelenia Góra jest jednym z miast, gdzie można zamówić go z dostawą na plac budowy.
- Płyty kartonowo-gipsowe
Za ich pomocą można szybko odnowić zniszczone ściany i wykonać ścianki działowe. Minusem jest zmniejszenie powierzchni pomieszczeń.
- Gipsowe gładzie szpachlowe
To materiały, które jednocześnie pozwalają na gipsowanie, szpachlowanie oraz wykonanie gładzi. W efekcie można zaoszczędzić czas na remoncie.
- Posadzki szybkowiążące
Za ich pomocą można szybko wykonać nawierzchnie, które niedługo po wylaniu są gotowe do użytkowania.
- Wodoszczelne farby
Stosowane głównie na dach, na przykład papę, gonty, blachodachówkę, ale również do renowacji fundamentów. Tworzą odporne na wodę powłoki bez skomplikowanych prac remontowych.
Dobór technik remontowych warto skonsultować ze specjalistą, który doradzi, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej.
Metamorfoza wnętrza starego domu
Aby stary dom wyglądał jak nowy, remont nie musi być czasochłonny, chociaż dużo zależy od stanu nieruchomości.
Podstawa to wykonanie nowych ścian, sufitów i podłóg, które nadadzą wnętrzom nowoczesny wygląd. Dzięki dostępnym w sklepach materiałom można zrobić to szybko i wygodnie, na przykład za pomocą sufitów podwieszanych, tynków dekoracyjnych, paneli podłogowych.
Gdy dom ma drewnianą podłogę i schody w dobrym stanie, w takim przypadku można pomyśleć o ich odnowieniu. Renowacja oszczędzi czas i może dać doskonały efekt.
Warto też pamiętać o tym, że wielu materiałów nie trzeba usuwać, na przykład starszych płytek czy podłogi, gdy nie są uszkodzone – nowe można ułożyć bezpośrednio na nich.