Konieczność naprawy klimatyzacji wynika z usterek powstałych przez intensywną eksploatację i nieregularny serwis. Awarie sprzętu niejednokrotnie mają miejsce podczas sezonu letniego – momentu, kiedy urządzeń używa się niemalże przez cały czas. Aby instalacje zapewniały nam przyjemną ulgę w upalne dni, warto wiedzieć, na czym polega ich działanie oraz jak wyglądają najczęstsze uszkodzenia.

Każdy klimatyzator składa się z kilku części. Jednym z elementów konstrukcji jest parownik, który odpowiada za pobieranie ciepła z pomieszczenia i wykorzystanie go do zmiany czynnika chłodzącego w parę. Powstały „gaz” przenosi się do kolejnego punktu na mapie urządzenia: sprężarki, gdzie następuje podwyższenie jego ciśnienia i temperatury. Gorący produkt tego procesu wędruje do skraplacza, gdzie ma miejsce jego schłodzenie i zamiana stanu w ciecz. Substancja przepływa przez instalację w kierunku zaworu rozprężnego, w którym staje się zimniejsza i ma mniejsze ciśnienie. Praca klimatyzacji polega na „zapętleniu” opisanych czynności.

Naprawa klimatyzacji – jak rozpoznać awarię sprzętu? 

Wśród najczęstszych przyczyn nieefektywnego działania urządzenia znajduje się usterka chłodnicy (skraplacza). Ta część instalacji pozostaje nieosłonięta, co przekłada się na większe ryzyko powstawania różnorodnych zanieczyszczeń. Brak konserwacji w połączeniu z ciągłym użytkowaniem sprawiają, że nagromadzające się zabrudzenia i wilgoć pogarszają wydajność sprzętu. Do naprawy klimatyzacji kwalifikują się także uszkodzenia powstałe w wyniku nieuzupełniania czynnika chłodzącego. Stały niedobór cieczy nie tylko sprawia, że praca maszyny jest nieskuteczna, ale także wszystko szybciej się nagrzewa, a to prowadzi do niechybnej awarii.

Równie częstym, jednak niepożądanym zjawiskiem jest wyciek cieczy z parownika. Przyczyna usterki może leżeć w nieszczelności układu (obluzowania się danej części czy wady fabrycznej sprzętu) lub niedrożności przewodów (urządzenie mogło się czymś zapchać lub nagromadzone zanieczyszczenia stanowią skuteczną przeszkodę w prawidłowym przepływie). Parownik jest też częścią, w której panują idealne warunki do rozwoju pleśni oraz grzybów, stąd z urządzenie może dodatkowo wydzielać przykry zapach. Aby temu zapobiec, warto je regularnie czyścić i zlecać serwis u profesjonalnych fachowców (takich, jak w firmie DSTECHNIK).

Naprawa elektroniki w klimatyzacji 

Do nierzadkich awarii klimatyzacji dochodzi na poziomie elektronicznym. Jeżeli urządzenie nie wykazuje śladów nieszczelności, zanieczyszczeń czy ubytku czynnika chłodzącego, warto zastanowić się, czy problem nie tkwi w systemie sterującym. Naprawa tego elementu wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here