Klimatyzacja staje się coraz powszechniejszym sposobem na obniżenie temperatury w domowych wnętrzach. Urządzenia dostarczają przyjemny chłód niezależnie od warunków zewnętrznych i zapewniają nam komfort termiczny w czasie letnich upałów. Co ciekawe, systemy klimatyzacyjne mogą przydać się również w chłodniejsze dni. W niniejszym tekście przyjrzymy się ogrzewaniu klimatyzacją – wskażemy zarówno zalety, jak i wady zastosowania takiego dodatkowego źródła ciepła w domu lub mieszkaniu.
Jakie są plusy ogrzewania z pomocą klimatyzacji?
Klimatyzatory dwufunkcyjne coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Nic dziwnego – takie urządzenie doskonale sprawdzi się w tzw. okresach przejściowych, czyli na początku wiosny oraz pod koniec jesieni, kiedy doskwierają nam niskie temperatury, a uruchomienie klasycznego systemu grzewczego jest niemożliwe lub nieopłacalne. Co więcej, zastosowanie klimatyzacji z funkcją grzania jest znacznie tańsze niż np. grzejników elektrycznych czy farelek. Niektóre modele klimatyzacji ściennej są też wyposażone w dodatkowe funkcje, które pozwalają utrzymać dodatnią temperaturę w domu podczas dłuższej nieobecności domowników. Dzięki temu można zapobiec niekorzystnemu wychłodzeniu budynku.
Nowoczesne systemy klimatyzacyjne zadbają nie tylko o komfort termiczny domowników, ale również jakość powietrza. Zaawansowane systemy filtracyjne wyłapują większość niebezpiecznych zanieczyszczeń, od kurzu, przez mikroorganizmy, aż po alergeny. Oczywiście wydajność oczyszczania powietrza będzie uzależniona od klasy filtracji. Najlepiej zainwestować w urządzenia, które są wyposażone w filtry HEPA lub jonizatory – dzięki temu zabezpieczymy się nie tylko przed drobnoustrojami, ale także pyłami zawieszonymi wchodzącymi w skład smogu.
Warto też wspomnieć o tym, że ogrzewanie z pomocą klimatyzatora jest znacznie bardziej ekologiczne niż stosowanie tradycyjnych systemów grzewczych. Jeżeli mamy więc na uwadze nie tylko własny komfort termiczny, ale również dobro planety, to warto postawić na system klimatyzacyjny, który nie wytwarza żadnych spalin oraz pyłów obniżających jakość powietrza – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem oraz serwisem systemów klimatyzacyjnych.
Dlaczego klimatyzacja nie jest rozwiązaniem idealnym?
Mogłoby się wydawać, że klimatyzator to urządzenie idealne – przydaje się zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania, nie sprawia problemów z obsługą i nie obciąża środowiska naturalnego. Niestety, nawet bardziej zaawansowane modele nie poradzą sobie w przypadku siarczystych mrozów – moc grzewcza jednostek może być po prostu zbyt mała, aby zapewnić optymalną ilość ciepła. W praktyce oznacza to, że klimatyzacja z funkcją grzania sprawdzi się jedynie jako dodatkowe źródło ciepła w sezonie przejściowym.
Dla wielu właścicieli domów i mieszkań sporym minusem jest także koszt całej inwestycji. Zakup urządzenia oraz jego montaż wiąże się nie tylko ze sporym wydatkiem, ale także poważnymi pracami – konieczne jest bowiem kucie ścian, aby przeprowadzić całe niezbędne orurowanie. W przypadku obiektów mieszkalnych należących do spółdzielni dochodzi również kwestia uzyskania niezbędnych zezwoleń od administratora lub zarządcy budynku – na szczęście istnieje rozwiązanie alternatywne, jakim jest montaż jednostki zewnętrznej na własnym balkonie.
Nie można też zapomnieć o kosztach, jakie wygeneruje praca urządzenia. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wydatki związane z eksploatacją systemu, to w domach jednorodzinnych bardziej opłacalne jest zainwestowanie w pompę ciepła.
Podsumowanie
Zanim zdecydujemy się na zakup klimatyzatora w celu dogrzewania domu lub mieszkania w sezonie przejściowym, to musimy przeanalizować kilka czynników. Mowa tutaj o m.in. temperaturze, jaka panuje na zewnątrz, kubaturze pomieszczeń, a także stopniu izolacji termicznej oraz szczelności stolarki okiennej. Należy też pamiętać, że ostateczny koszt pracy klimatyzatora będzie uzależniony od wybranego przez nas modelu – przy wyborze optymalnego urządzenia warto kierować się współczynnikiem SCOP, który oznacza stosunek pobranej energii elektrycznej do wytworzonego ciepła.