Odkurzacz centralny to nowoczesne rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością. Pozwala w sprawny, szybki i efektywny sposób usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia. Urządzenie to składa się z wielu elementów – jednostki centralnej, rur i kształtek, gniazd, węży oraz akcesoriów montażowych. W celu jego prawidłowego działania konieczne jest rozprowadzenie instalacji po całym budynku. Jak przebiega montaż odkurzacza centralnego?

Czy montaż odkurzacza centralnego wymaga wykonania projektu?

Chcąc zyskać pewność, że odkurzacz centralny zostanie prawidłowo zamontowany, należy wykonać projekt instalacji i wszystkie akcesoria układać zgodnie z nim. Wiele firm specjalizujących się w sprzedaży urządzeń do odkurzacza centralnego oferuje również wsparcie w wykonaniu projektu. Planując rozmieszczenie gniazd, warto zwrócić uwagę, by znajdowały się w centralnej części nieruchomości – na korytarzach oraz na klatce schodowej. Warto pamiętać, że węże do tego typu instalacji mają różną długość – od 5 do 15 m. Dlatego pozwalają jednorazowo posprzątać podłogę o powierzchni nawet 100 m2.

Gdzie umieścić jednostkę centralną? Najlepiej, jeśli znajdzie się ona w pomieszczeniu gospodarczym. Może również zostać umieszczona w piwnicy, garażu, szafie wnękowej czy kotłowni. Ważne, by nie znajdowała się blisko pomieszczeń mieszkalnych.

O czym należy pamiętać przy montażu odkurzacza centralnego?

Planując przebieg rur, należy pamiętać, że ich trasa powinna być możliwie jak najprostsza. Specjaliści przestrzegają, by unikać załamań pod kątem prostym, a rury układać równolegle lub prostopadle. Pomocne w wykonywaniu zmian kierunków są łuki oraz kolana, które można nabyć w firmie BATCAR – należy jednak pamiętać, by układać je zgodnie z kierunkiem zasysania.

Montaż odkurzacza centralnego najszybciej przebiega w nowo budowanych domach. Wówczas instalację prowadzi się w podłodze pod wylewką bądź też pod stropem piwnicy i w ścianach. Do zapewnienia prawidłowego działania systemu konieczne jest również ułożenie kabla elektrycznego. Montaż rur, kształtek oraz gniazd przeprowadza się w tym samym czasie. Za to jednostkę centralną montuje się i uruchamia już po zakończeniu budowy, ale jeszcze przed przeprowadzką. Można ją oczywiście zainstalować później – ważne, by na etapie budowy rozprowadzić całe orurowanie oraz dokładnie zaplanować miejsca gniazd do podłączania węży do sprzątania. Dzięki temu właściciele nieruchomości, którym zależy na systemie, a w danym momencie nie dysponują środkami finansowymi, mogą rozłożyć jej wykonanie w czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here