Terminy rozliczeń podatkowych zbliżają się wielkimi krokami. Podatnicy, którzy w poprzednim roku uzyskali jakiekolwiek dochody, są zobowiązani złożyć odpowiednią deklarację do urzędu skarbowego. Na jakich zasadach składamy pit w 2022 roku?

Wybór odpowiedniej deklaracji

Rozliczanie pit 2022 musimy rozpocząć od wyboru odpowiedniej deklaracji podatkowej. Tych mamy do wyboru kilka, w zależności od tego, jakie były nasze źródła dochodu w 2021 roku. PIT-37 składają osoby, które uzyskiwały dochody z pracy zarobkowej, rent czy emerytur. Innymi słowy, wszyscy ci, których dochody były rozliczane za pośrednictwem płatnika. PIT-28 dedykowany jest osobom, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Formularz ten wybierają również osoby fizyczne, które uzyskują dodatkowe dochody z najmu nieruchomości, na przykład na cele mieszkaniowe. PIT-36 dedykowany jest przedsiębiorcom, którzy opodatkowują dochody z działalności za pomocą skali, zaś PIT-36(L) tym, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy.

Forma składania zeznania podatkowego

Już od kilku lat zdecydowana większość podatników decyduje się złożyć zeznanie roczne za pomocą kanałów zdalnych. Niektórzy mogą skorzystać z usługi Twój e-pit, lecz równie dobrze możemy wypełnić deklarację przy pomocy specjalistycznych programów do rozliczeń. Pamiętajmy, aby po wysłaniu deklaracji każdorazowo pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru, które zatwierdza przyjęcie przez urzędników dokumentu. Deklarację PIT w 2022 roku może także złożyć osobiście we właściwym urzędzie skarbowym. Warto jednak mieć na uwadze, że tuż przed upływem terminu podatkowego będziemy musieli oczekiwać w długich kolejkach, zanim nasz formularz zostanie przyjęty przez urzędnika. Podatnicy mogą również wysłać roczne zeznanie pocztą, jednak tutaj również należy zachować ostrożność, aby nie przekroczyć wyznaczonych terminów podatkowych.

Pamiętaj o terminach!

Deklarację podatkową należy złożyć w ustawowym terminie, w przeciwnym razie urzędnicy mogą nałożyć na podatnika mandat karny. W większości przypadków mamy czas aż do 2 maja 2022 roku (terminem ustawowym jest co prawda 30 kwietnia, jednak w 2022 roku przypada on w sobotę, gdy urzędy są zamknięte). Niemniej jednak PIT-28 będziemy musieli złożyć nieco wcześniej, bo najpóźniej 28 lutego 2022. Osoby fizyczne, które do wyznaczonych terminów nie złożą odpowiednich wniosków, nie muszą się jednak martwić – system automatycznie zaakceptuje ich deklaracje w programie Twój e-pit.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here