Skórzane obuwie jest zdecydowanie najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o buty. Jest ono naturalne, pozwala stopie oddychać, „pracuje” razem z ruchem ciała, dzięki czemu zapewnia duży komfort oraz swobodę, a także pięknie wygląda. O skórzanych butach mówi się także, że są trwałe. Aby jednak służyły one swoim właścicielom przez wiele lat, konieczne jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o skórzane buty? W jaki sposób je impregnować? W poniższym tekście przedstawimy najważniejsze wskazówki dotyczące impregnacji, które pozwolą cieszyć się skórzanym obuwiem przez wiele lat.

Jak przygotować buty do noszenia?

W pielęgnacji skórzanych butów zdecydowanie najważniejsza jest ich impregnacja. To właśnie ona zapewnia obuwiu odpowiednią ochronę i sprawia, że nie ulega ono uszkodzeniom. Impregnacja jest niezwykle ważna szczególnie przy butach zimowych, które narażone są na zdecydowanie najgorsze warunki zewnętrzne, takie jak: woda, ujemne temperatury czy sól drogowa. Odpowiednie zabezpieczenie butów jest niezwykle ważne, szczególnie przed ich pierwszym założeniem tuż po zakupie lub przed początkiem sezonu. W takich przypadkach impregnacja powinna być pierwszą czynnością, jaką należy wykonać.

Czym impregnować skórzane obuwie?

Obecnie środków do impregnacji obuwia skórzanego jest naprawdę wiele. Zdecydowanie nie warto na nich oszczędzać, gdyż to właśnie od impregnatów zależy trwałość obuwia. Środki do impregnacji należy dobrać do rodzaju skóry, z jakiego wykonane zostały buty. Inne impregnaty stosowane są bowiem do skóry licowej, inne zaś w przypadku zamszu. Warto dokonać zakupu impregnatu razem z obuwiem. Można bowiem wtedy upewnić się u sprzedawcy, czy jest on na pewno odpowiedni. Preparaty występują najczęściej w postaci tłuszczu lub sprayu. Żaden z nich nie jest jednak lepszy od drugiego, różnią się jedynie formą aplikacji. Niektórzy nie zalecają stosowania impregnatów na bazie terpentyny lub benzyny, gdyż mogą one odbarwić skórę. Nie jest to jednak zasada. Przed pierwszym użyciem danego środka warto jednak dokonać jego próby na mało widocznym fragmencie buta, zanim nałoży się go na całość. Do rozprowadzenia impregnatu należy użyć gąbeczki lub miękkiej, bawełnianej szmatki.

Jak impregnować buty na co dzień?

Impregnację skórzanych butów wykonywać należy co najmniej raz w miesiącu w sezonie zimowym i trochę rzadziej w inne pory roku. Bardzo istotne jest, aby przed nałożeniem środka impregnującego na buty, które były już noszone dokładnie je oczyścić. W tym celu należy użyć bawełnianej szmatki, która może być delikatnie zwilżona wodą. Jeżeli buty są bardzo brudne można zaopatrzyć się w specjalne mydło przeznaczone do skóry. Oprócz impregnacji skórzane buty trzeba również regularnie pastować, szczególnie jeśli mowa o butach takich jak pantofle lub mokasyny do garnituru. Jest to również niezwykle istotne i wpływa na żywotność obuwia. Pastowanie chroni buty przed niechcianymi odbarwieniami czy zaciekami i również sprawia, że skóra staje się bardziej odporna. Proces pastowania oraz impregnowania obuwia, o które się regularnie dba z pewnością nie będzie zabierał wiele czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here