Obecnie tempo życia ludzi jest naprawdę szybkie, dlatego wiele osób boryka się z problemami zdrowotnymi wynikającymi ze stresu. Jednym z nich może być, chociażby, zgrzytanie zębami w trakcie snu. Takie zjawisko prowadzi do ścierania szkliwa czy innych poważnych komplikacji. Czym dokładnie jest bruksizm? Jak się objawia i czy istnieje opcja jego całkowitego wyleczenia?
Przyczyny bruksizmu
Bruksizm może mieć różne przyczyny, ale najczęściej jest to stres i ciągłe napięcie. Istnieją również inne powody, w związku z którymi może dojść do mimowolnego zaciskania zębów w trakcie snu. Zwykle dotyczą one jednak dorosłych. Są to takie przyczyny, jak:
- korzystanie z używek,
- picie napojów z dużą zawartością kofeiny,
- nieodpowiednio dobrana proteza,
- częste żucie gumy,
- nieleczone wady zgryzu,
- niewłaściwie dobrane wypełnienie ubytków.
Bruksizm może mieć też związek z wieloma chorobami psychicznymi, szczególnie gdy dotyczą one stanów lękowych i nerwicowych. Niektóre osoby mają także predyspozycje genetyczne do pojawiania się tego zjawiska. W celu sprawdzenia, czy w Twoim przypadku nie wystąpił bruksizm, warto udać się do sprawdzonego dentysty, odwiedzając Centrum Dentystyki EuroDent w Krakowie.
Najpopularniejsze objawy bruksizmu
Bruksizm można zdiagnozować na podstawie kilku objawów, które nie zawsze na pierwszy rzut oka kojarzą się z problemami stomatologicznymi. Objawy te mogą wpływać na nasze funkcjonowanie przez cały dzień, a nie tylko w nocy. Bagatelizowanie ich w wyraźny sposób pogarsza jakość życia. Są to zwykle takie objawy, jak:
- nawracający ból głowy, karku i pleców,
- krwawienie z dziąseł,
- starta powierzchnia zębów,
- ruchliwość zębów,
- zaburzenia równowagi,
- przeskakiwanie żuchwy przy otwieraniu,
- zmiana kształtu żuchwy na bardziej kwadratową,
- szumy uszne,
- stany zapalne w jamie ustnej.
Jak leczyć bruksizm?
Leczenie bruksizmu może przebiegać w różny sposób, w zależności od sytuacji danego pacjenta. Czasem konieczne okazuje się wzięcie udziału w psychoterapii, która ma na celu wyeliminowanie stresu i napięcia. Kiedy indziej sprawdzi się protetyka stomatologiczna Kraków, czyli szyny relaksacyjne chroniące zęby przed ścieraniem. Takie rozwiązanie nie leczy jednak problemu, lecz zapobiega jego skutkom.
Czasem bruksizm powodują wady zgryzu, dlatego konieczne jest ich wyrównanie. W tym celu stosuje się zarówno wypełnienia, jak i aparaty ortodontyczne czy specjalne korony. Niektórzy decydują się też na wstrzyknięcie botoksu, który ma za zadanie osłabić spięcie mięśni w okolicach żuchwy.