Rodzaj ogrzewania i wentylacji powinien być dopasowany nie tylko do wielkości, ale i specyfiki domu. Znaczenie ma tu również zastosowana technologia. Jak to wygląda w przypadku domów szkieletowych? Sprawdź, czy dom szkieletowy z pompą ciepła to dobre rozwiązanie i zadbaj o maksymalną wydajność systemu.
Na czym polega dom szkieletowy?
Pompa ciepła ma za zadanie zapewnić ogrzewanie i chłodzenie. Z kolei rekuperacja w domu szkieletowym troszczy się o stałą wymianę powietrza. Przed podjęciem decyzji o ich instalacji, należy jednak dowiedzieć się, na czym polega technologia szkieletowa oraz jak wpływa na ogrzewanie i wentylację.
Dom szkieletowy jest alternatywą dla domu murowanego. Budynek powstaje w tym przypadku z drewnianego szkieletu, który jest uzupełniany o dodatkowe warstwy. Szybka budowa sprawia, że domy szkieletowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem od wielu lat. Na korzyść tej technologii przemawia też fakt, że daje możliwość zastosowania różnych typów systemu ogrzewania.
Czy pompa ciepła w domu szkieletowym to dobry pomysł?
Domy szkieletowe są ciepłe i szybko się nagrzewają. Co to oznacza? Pompa ciepła w domu szkieletowym może przynieść wiele korzyści. To przede wszystkim ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie, które troszczy się o środowisko oraz pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne budynku. Pompy ciepła pobierają energię z otoczenia – korzystasz z niewyczerpywalnych zasobów i uniezależniasz się od paliw kopalnych. Wielofunkcyjne systemy dostarczą też wodę użytkową, a latem schłodzą pomieszczenia.
W przypadku domów szkieletowych uzyskanie komfortowej temperatury wewnątrz nie wymaga intensywnej eksploatacji systemu grzewczego. Konstrukcje drewniane nagrzewają się szybciej niż betonowe, co w połączeniu z pompą ciepła da jeszcze większe oszczędności. Aby pompy ciepła w domu szkieletowym pracowały wydajnie i ekonomicznie, należy jednak zadbać o termoizolację budynku. Dobrze wykonany szkielet w połączeniu z ociepleniem pozwoli w pełni wykorzystać zalety urządzenia.
Jaka pompa ciepła będzie odpowiednia w domu szkieletowym?
Podobnie jak w przypadku każdego innego typu budownictwa, kluczowe jest odpowiednie dopasowanie pompy ciepła. W zależności od źródła energii cieplnej możesz zdecydować się na pompę gruntową (typu solanka-woda z kolektorami poziomymi lub pionowymi sondami) lub powietrze-woda. Pierwszy rodzaj jest zwykle rekomendowany przy projektowanych budynkach. Pompy powietrze-woda są zaś łatwiejsze do instalacji podczas modernizacji systemu grzewczego.
Dobór pompy ciepła wymaga też ustalenia odpowiedniej mocy grzewczej oraz określenia minimalnych i maksymalnych temperatur zewnętrznych. Wydajność pompy ciepła w domu szkieletowym zależy też od poniższych parametrów:
-
wielkości i parametrów cieplnych budynku,
-
indywidualnego zapotrzebowania energetycznego,
-
współczynnika przenikania ciepła okien, ścian i stropów.
Dlatego doborem pompy ciepła zawsze powinien zajmować się fachowiec.
Rekuperacja w domu szkieletowym – wydajność
Rekuperacja to inaczej wentylacja z odzyskiem ciepła. System (centralny lub decentralny) zapewnia stałą wymianę powietrza w domu, minimalizując jednocześnie straty ciepła. Rekuperator jest bowiem wyposażony w wymiennik ciepła, który pobiera energię z powietrza wywiewanego i przekazuje ją do nawiewanego. Dom szkieletowy z rekuperacją nie wymaga wietrzenia, a także jest mniej podatny na rozwój pleśni lub wilgoci.
Rekuperacja domu szkieletowego to świetne rozwiązanie, które zapewni stałą, kontrolowaną wymianę powietrza, a jednocześnie obniży koszty utrzymania budynku. Co z wydajnością? Aby urządzenie pracowało efektywnie, warto zadbać o szczelność powłoki budynku. Wydajność rekuperatora powinna być też dopasowana do wielkości budynku i liczby domowników. W przypadku domów o powierzchni 150-200 m2 zwykle odpowiednia jest centrala o wydajności min. 300-400 m3/h.
Nowoczesne rozwiązania do domów szkieletowych
Jak sprawdzają się pompy ciepła w domu szkieletowym? Dobrze dobrana pompa ciepła dostarczy ekologiczną energię cieplną i klimatyzację oraz ogrzeje wodę użytkową. Dzięki temu, że konstrukcja drewniana szybko chłonie temperaturę, system grzewczy będzie działać wydajnie i oszczędnie. Aby zatroszczyć się o mikroklimat panujący w domu, warto zainstalować również rekuperację. Wszystkie te rozwiązania znajdziesz w Stiebel Eltron. Skonsultuj się z naszymi fachowcami i skorzystaj z zaawansowanych technologicznie rozwiązań.