Obecna sytuacja epidemiczna w kraju nie wpływa pozytywnie na psychikę człowieka. Nie jest to łatwe dla osób chorych na depresję lub mających skłonność do uzależnienia. W takiej sytuacji może pomóc psychoterapeuta, który pokaże możliwe sposoby terapii. Szczególnie ciężkie zadanie mają osoby uzależnione od alkoholu, ponieważ samotność nie wpływa dobrze na kondycję psychiczną.

Wpływ uzależnienia na człowieka

Informacja o koronawirusie sprawiła, że wiele osób było zaskoczonych sytuacją. Większość osób nie spodziewała się, że lockdown będzie obejmował aż taki zakres. Na początku wybuchu epidemii została wprowadzona dla wszystkich obowiązkowa kwarantanna, której celem było zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się wirusa. Stresujące sytuacje mogą potęgować lęk i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Czasami uczucie zagrożenia jest na tyle wysokie, że taka osoba nie potrafi sobie poradzić bez pomocy używek. Warto mieć na uwadze, że nawet lekarze nie są w stanie przewidzieć jak będzie się rozwijać sytuacja. Z powodu koronawirusa wiele firm upadło, dlatego wiele osób ma obecnie problemy z utrzymaniem. Jeżeli na utrzymaniu są dodatkowo dzieci to dochodzą koszty związane z edukacją. Występowanie wielu niewiadomych czynników powoduje, że strach się zwiększa i niestety taka osoba może się bardzo szybko uzależnić, jeżeli w odpowiednim momencie nie zostanie jej udzielona pomoc. Alkohol sprawia, że samopoczucie poprawia się w stanie natychmiastowym. Niestety sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana w przypadku osób, które utrzymują swoją rodzinę. Wtedy cały stres związany z opłatami spoczywa na ich barkach.

Pozytywne skutki terapii

Powstanie konfliktu zbrojnego może spowodować zwiększenie spożycia alkoholu wśród społeczeństwa. Jest to również widoczne w przypadku pandemii, ponieważ izolowanie osób mających zaburzenia psychiczne nie jest dobrym rozwiązaniem. Niestety wiele osób nie ma zapewnionego wsparcia w postaci terapeuty lub lekarza psychiatry, który przepisze odpowiednie leki. Ludzie, którzy dopiero rozpoczynają walkę ze swoim uzależnieniem znajdują się w szczególnie trudnym położeniu. Utrzymanie abstynencji jest ciężkie z powodu występowania wielu czynników stresowych. Dużą pomocą dla takich osób są spotkania AA, czyli anonimowych alkoholików. Na takich spotkaniach ludzie mogą się ze sobą integrować oraz wymieniać doświadczeniami. Towarzystwo jest bardzo ważne, ponieważ pomaga pokonać swoje uzależnienie. Ciekawą alternatywą są spotkania internetowe, które są możliwe dzięki komunikatorom internetowym. Jest to rodzaj pomocy wykorzystywany coraz częściej. Epidemia ma duży wpływ na zdrowie psychiczne, dlatego osoby uzależnione powinny otrzymać właściwie dobraną pomoc. Czasami samodzielne rozwiązanie problemów nie jest możliwe, dlatego nie należy się wstydzić zaburzeń psychicznych.

Psychoterapeuta Ostrołęka
ul. Hallera 29A, Ostrołęka 07-410
tel. 692-870-186

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here