Kuchnia jest miejscem, w którym codziennie spędzamy sporo czasu. Musi być zatem nie tylko ładna, ale również praktycznie urządzona. O czym nie można zapomnieć zaczynając urządzanie kuchni?

Wygodny rozkład mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby stworzyć wygodną kuchnię i to samodzielnie.

Pierwszym krokiem przy tworzeniu wygodnej kuchni jest rozplanowanie ułożenia mebli. Ważna jest ich ilość, rozmiar oraz sposób ustawienia. Na początek warto zaplanować ustawienie najważniejszych elementów, a więc sprzętu: lodówki, piekarnika, kuchenki z pochłaniaczem, a także zmywarki i zlewozmywaka. Przyjęło się, że ich ustawienie powinno być dopasowane do kolejności przyrządzania posiłków. Zgodnie z tym najlepiej na skraju kuchni ustawić lodówkę, zaraz obok zlewozmywak, a w dalszej części kuchenkę i piekarnik. Każdy ten element musi znajdować się w zasięgu ręki, przy takim ustawieniu przemieszczanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie znacznie przyjemniejsze.

Odpowiednia ilość przestrzeni do przechowywania

Kolejną ważną sprawą jest ilość miejsca przeznaczonego do przechowywania wszystkich kuchennych gadżetów, artykułów spożywczych i przede wszystkim naczyń.

Kuchenne szafki powinny być dostosowane do domowników, ilości wspomnianych wyżej rzeczy a nawet trybu życia osób korzystających z kuchni. Tradycyjne szafki kuchenne z pewnością będą idealnym rozwiązaniem w przypadku przechowywania dużych zapasów i rozmaitych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Głębokie szuflady sprawdzą się u osób, które cenią sobie wygodę, a odpowiednio zagospodarowane pozwalają na świetną segregację np. przypraw, sztućców a nawet herbat i ułatwiają utrzymanie porządku. W obu tych opcjach organizacja jest znacznie łatwiejsza z wykorzystaniem wszelkich organizerów i pojemników do przechowywania. Szafki z oszklonymi drzwiczkami wspaniale wyglądają, szczególnie z ustawioną wewnątrz kolorową porcelaną bądź eleganckim szkłem, jednak wymagają nieco więcej uwagi w kwestii utrzymania porządku. Szafki narożne oszczędzają sporo miejsca, lecz wygodne korzystanie z nich zazwyczaj oznacza konieczność montażu specjalnego systemu obrotowego, który ułatwi sięgnięcie w głąb szafki.

Najważniejsze wyposażenie kuchni

Ostatnią, ale nie mniej istotną rzeczą są akcesoria kuchenne, którymi zapełnia się szafki i które będzie ułatwieniem codziennych czynności. Ważne są ostre noże, deski do krojenia, wygodne garnki i patelnie dobrane do rodzaju kuchenki, ale też mnóstwo mniej oczywistych gadżetów, jak np. duże miski, wszelkie półmiski i patery, blachy do ciast, wyciskarki i obieraki, sitka i durszlaki oraz różne łopatki przeznaczone do gotowania. Te ostatnie muszą być dostosowane do rodzaju kupionych garnków, całkiem inne są przeznaczone do tych z metalu, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here