Jeżeli zmagasz się z otyłością, zdajesz sobie sprawę, jak szkodliwe są jej konsekwencje. Niszczą Twoje zdrowie, podkopują poczucie własnej wartości i utrudniają kontakty społeczne. A jednak nie możesz się obejść bez podjadania ulubionych bułeczek, ciastek czy słodkich napojów. Zamiast robić sobie wyrzuty, uczciwie i z troską porozmawiaj ze sobą na ten temat.

Ja prawie nic nie jem!

Podejmując z samym sobą rozmowę na temat podjadania, w pierwszej chwili możesz stwierdzić: przecież ja jem mało! Rano bez śniadania, obiad w biegu… Na tym właśnie polega problem. Jaki jest Twój stosunek do jedzenia? Czy celebrujesz swoje posiłki? Może tłumaczysz się brakiem czasu, lecz tak naprawdę, trudno Ci przeżywać przyjemność z jedzenia?

Jeżeli posiłki nie sprawiają Ci przyjemności, potraktuj to jako sygnał wskazujący na chorobę fizyczną albo nadmierne napięcie emocjonalne. Im szybciej zajmiesz się tymi sprawami, tym lepiej. Specjaliści od prawidłowego odżywiania podkreślają, że jedzenie powinno dawać przyjemność. Informacje na temat tego, co zrobić, by tak faktycznie się stało, możesz znaleźć na portalu żywieniowym Jedz Dobrze.

Ile rzeczy podjadam?

Kontynuując ze sobą rozmowę o odżywianiu, przyznaj uczciwie: ile i co zjadasz pomiędzy głównymi posiłkami? Jeżeli „dopychasz się” białymi bułeczkami, ciastkami lub porcją frytek – utyjesz.

Dlaczego? Tego typu produkty powodują nadmierne stężenie glukozy we krwi. W konsekwencji organizm dąży do spalenia nadmiernej ilości glukozy, zamiast tłuszczów. Te ostatnie zaś odkładają się w Twoich „boczkach”.

O ironio, walka z nadwagą wcale nie polega na tym, by jeść mało. Odpowiednia sylwetka wynika z prawidłowego sposobu odżywiania się. Oto podstawowe zasady:

  • wyregulowanie apetytu w taki sposób, by mieć ochotę na jedzenie, które służy zdrowiu,
  • odzyskanie przyjemności z jedzenia,
  • regularne spożywanie posiłków,
  • przygotowywanie posiłków o podobnej kaloryczności i wielkości.

Na początku przygody ze zdrowym sposobem odżywiania się, będzie Ci trudno zastosować wszystko w praktyce. Dlatego warto skorzystać z poradni żywieniowej online, gdzie życzliwi specjaliści udzielą Ci potrzebnych wskazówek i wsparcia.

Zadbaj o dziecko

Będąc dorosły i znając koszty, jakie ponosi się z racji nadwagi, spróbuj zainterweniować, gdy zauważysz, że niezdrowe przekąski podjadają dzieci. Jeżeli robią to Twoje własne pociechy, zastanów się nad ukształtowaniem u nich dobrych nawyków żywieniowych. Dlaczego warto o to zawalczyć?

Gdy dziecko podjada, jego organizm produkuje komórki tłuszczowe. Na zawsze. Odchudzanie polega na tym, że nieco opróżniamy komórki z tłuszczu, tak, iż nie są wypełnione maksymalnie. Jednak raz powstałej komórki tłuszczowej, nie da się już zlikwidować. Im więcej ich posiadamy, tym większa jest nasza tendencja do tycia. Dbając o zdrowe odżywianie dziecka, sprawiamy, że jego organizm nie produkuje zbędnych magazynów na tłuszcze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here