Ból zęba to przykra dolegliwość, z którą na pewnym etapie życia mierzy się wiele osób. Niestety przyczyny takiego stanu rzeczy nie są jednoznaczne, bo powodów może być sporo: począwszy od stanu zapalnego, aż po schorzenia w obrębie dziąseł. Na pewno nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty, bo im dłużej ból trwa, tym większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się gorszych dolegliwości.
Urazy mechaniczne
Pierwszą, dość widoczną i często występującą przyczyną jest uszkodzenie mechaniczne zęba.
Jego uraz, w postaci ułamania, ukruszenia lub innego uszkodzenia, odsłania wrażliwą na bodźce zębinę, a w niektórych przypadkach nawet miazgę – tłumaczy ekspert z kliniki stomatologicznej ARTDENT.
Ten rodzaj schorzenia można rozpoznać po bólu, który przybiera na sile podczas gryzienia.
Działanie próchnicy
Uraz bywa często spowodowany przez próchnicę, która może rozprzestrzeniać się najpierw na powierzchni zęba (warstwa szkliwa), a następnie przenikać w głębsze struktury, powodując ich degradację.
Gdy próchnica zbliża się do miazgi, powoduje spory dyskomfort. Niestety najczęściej w takim przypadku trzeba borować lub nawet wdrożyć leczenie kanałowe.
Ropień zęba
Kolejną przyczyną jest infekcja bakteryjna, która pochodzi z zęba, a w kolejnych etapach rozprzestrzenia się na korzeń i otaczającą kość.
Choroba dziąseł
Zlokalizowane zakażenie dziąseł może powodować ból zęba. We wczesnym stadium następuje zapalenie dziąseł, czego objawem jest zaczerwienienie, spuchnięcie i tendencja do krwawienia.
Problem z czasem narasta, obejmując zasięgiem także kości szczęki. Późniejsze etapy choroby mogą skutkować zapaleniem otrzewnej, jeśli dochodzi do zaawansowanej utraty kości wokół zębów.
Wyrzynanie się „ósemek”
U dorosłych, zwłaszcza tych w młodym wieku, częstą przyczyną bólu może być wyrzynanie się „zębów mądrości”, czyli trzonowców. Najczęściej nie ma dla nich wystarczającej ilości miejsca w jamie ustnej, zatem zwykle usuwa się je chirurgicznie.
Kłopoty związane z trzecimi zębami trzonowymi powodują dość często tępy lub bardzo silny ból. Bywa, że jest on spowodowany nie samym „wychodzeniem ósemek”, ale także infekcją dziąseł lub próchnicą.
Co robić w przypadku wystąpienia bólu w jamie ustnej?
Trzeba udać się na konsultację stomatologiczną w celu zdiagnozowania przyczyny bólu i opracowania odpowiedniego programu leczenia.
Usługi stomatologiczne są bardzo rozbudowane, a terapia dostosowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Najczęściej dentysta rozpoczyna od prześwietlenia RTG lub od tomografii komputerowej, a następnie wdraża metodę postępowania z zębem.
Na pewno nie można zwlekać i czekać na to, aż problem sam się rozwiąże. Nieleczony ból zęba może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych dla całego organizmu.