Sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów wymyślono już całe mnóstwo. Aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, należy odchudzać się z głową. Wszystkim, którzy chcą bezpiecznie się odchudzać, powinno być dobrze znane pojęcie deficytu kalorycznego. Czym jest i dlaczego może nam zagrozić w momencie, gdy jest za wysoki?

Pojęcie deficytu kalorycznego

Deficyt kaloryczny ma miejsce w naszym ciele, gdy spożywamy mniejszą ilość kalorii niż ich potrzebujemy. Ogólnie rzecz biorąc ujemny bilans energetyczny może pomagać w bezpiecznym i stopniowym pozbywaniu się nadmiernych kilogramów – pod warunkiem, że nie jest on zbyt wysoki. Jeśli z dnia na dzień doprowadzimy do drastycznego zmniejszenia dostarczanych organizmowi kalorii, bardzo szybko pojawi się niechciany efekt jo-jo i mnóstwo problemów zdrowotnych. Efekt będzie więc odwrotny od zamierzonego, z „dodatkowymi” atrakcjami w postaci kłopotów ze zdrowiem. Dlatego też odchudzać powinniśmy się z głową, w czym mogą pomóc nam fachowcy chociażby z portalu Poprawianie odżywiania. Warto pamiętać, że spadek wagi w ujęciu tygodniowym nie powinien przekraczać kilograma. Niezależnie od metod odchudzania, należy przyglądać się reakcjom swojego organizmu, aby sobie nie zaszkodzić.

Jakie mogą być skutki zbyt dużego deficytu energetycznego?

Skutków takich może być bardzo wiele i mogą pojawiać się w różnym stopniu. Osoby, u których wystąpił deficyt kaloryczny skarżą się między innymi na problemy ze snem i koncentracją, pamięcią, osłabienie, odwodnienie, omdlenia, zaburzenia hormonalne czy problemy z zajściem w ciążę. Skutki deficytu kalorycznego widać też „na zewnątrz” – paznokcie stają się łamliwe, włosy nadmiernie wypadają, a skóra ulega znacznemu pogorszeniu. Widoczny jest też brak siły i szybkie męczenie, nawet przy dokonywaniu mało męczących czynności. Pojawiają się stany lękowe, depresyjne i różnego rodzaju bóle. Zbyt dużemu deficytowi kalorycznemu towarzyszy także permanentne odczuwanie dręczącego głodu, oraz zmniejsza się doza przyjemności czerpanej z jedzenia. Błędy w odchudzaniu może popełnić każdy, niezależnie od tego, w jaki sposób się odchudza. Do deficytu dochodzi, gdy chcemy spalić zbyt dużo kalorii w bardzo szybkim czasie, a jednocześnie nie dostarczamy organizmowi kolejnych. Głodzenie się lub spożywanie niewielkich ilości jedzenia nie sprawi, że w krótkim czasie pozbędziemy się na zawsze nadmiarowych kilogramów. Jest to o tyle niebezpieczne, że na początku wszystko może się wydawać jak najbardziej w porządku. Niestety po jakimś czasie (po jakim –  to zależy od organizmu) pojawi się zmęczenie i ból, a metabolizm ulega zwolnieniu i pojawiają się opisane wcześniej dolegliwości zdrowotne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here