Spacerowanie z dzieckiem ma same zalety – dotlenia organizm, może pomóc w jego zahartowaniu, a także rozwija ciało i umysł. Jak przygotować się do spaceru ze swoją pociechą? Sprawdź ten poradnik, aby przygotować się na każdą ewentualność!

Jak należy ubrać dziecko na spacer?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na spacer z maluszkiem w wózku, czy też ze starszakiem, który już potrafi samodzielnie chodzić, duże znaczenie ma dobór odpowiedniej odzieży. Należy dopasować ją przede wszystkim do aury panującej za oknem, aby zapewnić dziecku komfort termiczny.

Warto pamiętać o tym, że małe dzieci inaczej odczuwają temperatury niż dorośli. Dotyczy to w szczególności noworodków, które narażone są na szybsze wyziębienie niż starsze dzieci. Jak zatem ubrać maluszka na spacer?

Główna zasada mówi, aby dziecko włożyło jedną warstwę odzieży więcej niż osoba dorosła. Gdy jednak dziecko jest starsze, a podczas spaceru spędza dużo czasu na zabawie, wtedy może być to taka sama liczba warstw jak u dorosłego.

Najlepiej zastosować ubiór na cebulkę, aby w razie potrzeby można było łatwo zdjąć górną warstwę lub dodać kolejną, by pogoda będzie kapryśna. Na chłodne dni niezbędne będą także czapka, szalik i rękawiczki.

Ubrania dla dziecka na spacer powinny być wykonane z komfortowych dla niego materiałów, które zapewniają odpowiednią termoregulację. Odzież najbliżej ciała powinna być uszyta z naturalnych tkanin lub materiałów o właściwościach termoaktywnych.

Jakie buty dla dziecka na spacer będą najlepsze?

Duże znaczenie mają także odpowiednie buty na spacer. Powinny być dopasowane do pogody, a także do trasy przechadzki, aby zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Na drogi i bezdroża świetnie sprawdzą się półbuty chłopięce lub dziewczęce, które będą skutecznie chroniły stopy przed chłodem oraz urazami. Można też wybrać dziecięce buty sportowe, które idealnie nadają się dla aktywnych maluchów.

Na zimę niezbędne będą kozaki lub śniegowce, które zabezpieczą przed chłodem i wilgocią. Model sięgający do połowy łydki świetnie nadaje się do buszowania wśród śniegu i lepienia bałwana.

Z kolei latem można wybrać sandały dziecięce, które będą zapewniały odpowiednią cyrkulację powietrza i będą chroniły przed przegrzaniem stópek.

Spacer z dzieckiem – o czym jeszcze warto pamiętać?

– Najlepiej planuj spacery wtedy, gdy pogoda jest ładna, na przykład koło południa, kiedy jest ciepło.

– Pamiętaj o tym, aby przed wyjściem na spacer zabezpieczyć odsłoniętą skórę dziecka z użyciem odpowiednich kremów. Na słoneczne dni warto wybrać krem z wysokim filtrem UV SPF 50, natomiast na zimę tłuste kremy chroniące przed przesuszeniem skóry.

– Gdy pogoda jest słoneczna, możesz zastosować parasol w wózku, by zabezpieczyć dziecko przed promieniami.

– Nie dopuszczaj do przegrzania dziecka – przegrzanie sprzyja przeziębieniom.

– Gdy podczas spaceru planuje się wejście do sklepu lub innego pomieszczenia, należy rozpiąć dziecku kurtkę, zdjąć szalik, rękawiczki i czapkę.

– Nie zapomnij o napoju i przekąsce dla malucha, chusteczkach zwykłych i nawilżanych, płynie do dezynfekcji rączek. Gdy dziecko jest małe, przydarza się też pieluszki na zmianę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here