Bez dwóch zdań, domki drewniane to wyjątkowe konstrukcje zarówno na krótkie wakacje, jak i do stałego zamieszkania. Te niezwykłe budynki pobudzają wyobraźnię każdego właściciela, ponieważ jest mnóstwo możliwości na ich zastosowanie. Jeśli marzy Ci się osobiste biuro do pracy, dodatkowy pokój dla gości, lub zwyczajnie miejsce do odpoczynku, to domek drewniany jest spełnieniem tego marzenia.
Budynki z drewna są z nami już od XVII wieku i nie bez powodu: ich estetyka zaprasza przyszłych domowników do rozpoczęcia prostego, spokojnego życia na łonie natury. W dzisiejszych czasach, kiedy jesteś w ciągłym ruchu, wszystko, co może dać spokojne życie jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak, zanim zaczniesz budować swój dom marzeń, wiedz, że uprzejmości życia w domku drewnianym niekoniecznie przychodzą łatwo. Domki drewniane są wyjątkowe pod każdym względem, począwszy od ich wyglądu do użytkowania, a nieświadomość związana z procesem budowy może przyprawić Cię o ból głowy. Myślisz o budowie domku z drewna? Oto kilka kwestii, które musisz wiedzieć, zanim wskoczysz na głęboką wodę.
Nr 1: Budowa
Istnieją trzy popularne metody budowy domku z drewna. Wiele osób uważa, że najłatwiejsza jest współpraca z renomowanym producentem przy cięciu kłód i doświadczonym budowniczym przy montażu domu tylko po to, aby móc wszystkiego dopilnować. Inną metodą jest działanie jako własny generalny wykonawca i indywidualne zatrudnianie osób do wykonania pracy za Ciebie. Daje to większą niezależność, ale może być również trudne, jeśli nie jesteś obeznany z branżą budowlaną. Trzecią opcją jest bycie własnym budowniczym, który wykonuje większość pracy samodzielnie – chodzi o zakupienie domu w częściach i jego montaż na własną rękę. Jednak warto jest pamiętać, że Twoje własne umiejętności konstrukcyjne i budżet będą głównymi czynnikami określającymi sposób budowy domku z drewna. Pomocna jest również rozmowa z kimś, kto przeszedł przez proces budowy takiej konstrukcji. Mimo to, montaż takiego budynku nie powinien potrwać dłużej niż kilka tygodni. Warto jest również dodać, że niezależnie od tego jaką formę budowy domu wybierzesz, pamiętaj, że jeśli chodzi o domki drewniane, to najważniejsze jest, aby wybrać wysokiej jakości materiał budowlany –to połowa sukcesu.
Nr 2: Budżet
Podczas, gdy oprocentowanie kredytów hipotecznych i koszty gruntów są niższe, kwalifikacje kredytowe są trudniejsze do zdobycia, co wymaga wyższej oceny kredytowej niż w przeszłości. Pożyczki budowlane mają inne wymagania niż pożyczki konwencjonalne, więc zanim rozpoczniesz proces budowy domku z drewna, warto jest zrobić rozeznanie w tym obszarze. Twoja ocena kredytowa wpływa również na wysokość odsetek, które będziesz płacił. Gotowe domki drewniane mogą wahać się od 50 do 100 tysięcy złotych. Ten zakres cenowy wynika z różnorodności wyborów, jakie należy podjąć przy budowie domu. Elementy wykończeniowe, takie jak wyposażenie kuchenne, ma szeroki zakres cen, który wpłynie na całkowity koszt Twojego domku z drewna. Według niedawnego raportu, aż 60% całkowitych kosztów budowy przeznacza się na siłę roboczą. Dlatego, warto jest wykonać drobne prace budowlane samodzielnie (chodzi tu o malowanie elewacji lub sprzątanie miejsca pracy), aby obniżyć koszty budowy. Co więcej, pamiętaj, że wszelkie zmiany wprowadzone w domu po ustaleniu budżetu wpłyną na całkowity koszt. Z tego powodu, należy dobrze przemyśleć, co dobrze jest mieć w swoim domku drewnianym, a co trzeba w nim mieć.
Nr 3: Konserwacja
Na ogół, domki drewniane wymagają nieco więcej prac konserwacyjnych niż może wydawać się na początku – ale nie dużo więcej niż wymagają tego konwencjonalne domy z cegły lub betonu. Musisz wiedzieć, że drewno jest w ciągłym ruchu (dzieje się tak, pod wpływem zmian wilgotności powietrza), więc z biegiem czasu kłody mogą zacząć się przesuwać, rozszerzać i kurczyć. Jednak, niektóre problemy można rozwiązać podczas procesu budowy, więc upewnij się, że zatrudniasz renomowanego i doświadczonego dostawę konstrukcji drewnianych, który poddaje drewno właściwej obróbce. Inne problemy, które należy wziąć pod uwagę podczas konserwacji drewna, to szkodniki (najczęściej pszczoły, termity i mrówki) oraz rozkład drewna (pojawienie się pleśni lub zgnilizny), ponieważ szkody wyrządzone w domu przez te czynniki nie są objęte ubezpieczeniem. Przewodniki dotyczące konserwacji domku drewnianego mogą być pomocne w identyfikowaniu problemów i poznawaniu sposobów postępowania z pracami konserwacyjnymi, aby zapobiec przyszłym uszkodzeniom. Na pewno wymagane będzie systematyczne czyszczenie drewnianej elewacji i zabezpieczanie jej środkami ochronnymi, takimi jak farba, bejca lub impregnat.
Nr 4: Elektryczność i okablowanie
Budując domki drewniane musisz pomyśleć o wszystkim, a coś, na co narzeka wielu właścicieli budynków drewnianych, to nieznośne ciepło latem i mroźne temperatury zimą. Prowadzi to nie tylko do niewygodnego środowiska do życia, ale może również powodować obciążenie finansowe. Jak możesz temu zapobiec? Częstym problemem jest nieprawidłowa konstrukcja, co oznacza szczeliny między kłodami, które uniemożliwiają izolację. Upewnij się, że wybrałeś najwyższej jakości drewno do budowy domu oraz, że pracujesz z profesjonalistą, który wie, co robi. Co więcej, pamiętaj, że proces wypełniania szpar lub luk w drewnie za pomocą elastycznego uszczelniacza lub masy szpachlowej to ważny krok, którego nie można pominąć. Pomaga to zapewnić, że Twój domek z bali pozostanie w komfortowej temperaturze przez cały rok. Oprócz ogrzewania i chłodzenia, okablowanie umożliwiające dostęp do elektryczności może przyprawiać o zawrót głowy. W tym celu należy przewiercać się przez kłody, aby poprowadzić kable – z pewnością będziesz potrzebować pomocy profesjonalisty przez cały ten proces. Sama wielkość kłód sprawia, że dobrze zaplanowanie prac jest absolutnie niezbędne, a zmiany w ostatniej chwili nie są do końca opcją. Dopóki rozważasz wszystko zanim przystąpisz do procesu budowy, będziesz mieć nowoczesny domek z drewna w mgnieniu oka.
Dlaczego domki drewniane są warte zachodu?
Domki drewniane stały się synonimem dużych otwartych przestrzeni i pięknego tła, właśnie dlatego, że są wykonane z naturalnego materiału budowlanego, dzięki czemu uwidaczniają zdrowe życie bliżej natury. Planując swój domek z bali, weź pod uwagę to, że możesz go umieścić na łonie natury, bliżej malowniczego krajobrazu i prowadzić życie w ciszy i spokoju, o jakim zawsze marzyłeś. Wszystko to jest w zasięgu ręki, dzięki domkom drewnianym. Nie ma nic tak niesamowitego jak budzenie się do zapierającego dech w piersiach widoku każdego ranka.
Czy na pewno jesteś gotowy na budowę własnego domku z drewna? Może myślisz, że życie bliżej przyrody nie jest dla Ciebie? A może po prostu zastanawiasz się, jak wszystko zorganizować? Najważniejsze jest, aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Przemyśl każdy z powyższych kroków i zdecyduj co dalej.