Wybierając buty do biegania należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Warto mieć świadomość, że wpływają one na poziom komfortu oraz ergonomii. Nie należy podejmować zbyt pochopnej decyzji zakupowej. Wbrew pozorom wysokiej klasy model wcale nie musi kosztować majątku. Na obuwie sportowe renomowanych marek dobrze jest polować w okresie wyprzedaży – to skuteczny sposób na to, aby zaoszczędzić sporą ilość gotówki.

Wysoka jakość wykonania

Obuwie do biegania jest narażone na przedwczesne uszkodzenia i ślady użytkowania. Właśnie dlatego warto jest postawić na jakość. Lepiej unikać butów „no name”, czyli wypuszczonych przez niezweryfikowane marki. Taka inwestycja może okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał zewnętrzny. Ogromną rolę odgrywa podeszwa, czy też wkładka. Wiadomym jest, że zimą obuwie musi chronić przed wilgocią oraz niskimi temperaturami. Właśnie dlatego odpadają modele o wykończeniu z siatki.

Ergonomiczna konstrukcja

Wybierając buty do biegania należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo i wygodę. Nawet osoby z doświadczeniem są narażone na kontuzje. Rozsądnie jest postawić na model ergonomiczny, który utrzymuje stopę w prawidłowym położeniu. Nie może ona przesuwać się podczas użytkowania. Nie bez znaczenia jest również optymalny poziom amortyzacji. Jest to szczególnie istotne, jeśli preferujemy bieganie po nierównym podłożu np. leśnych ścieżkach.

Cyrkulacja powietrza

Kolejną ważną kwestią jest cyrkulacja powietrza. Istotne jest, aby temperatura wewnątrz buta nie była zbyt wysoka. W innym przypadku pojawią się problemy związane z nadmierną potliwością. Na okres letni polecane są modele o wykończeniu z siatki. Warto jednak pamiętać, że nie są one zbyt szczelne, a więc mogą przemoknąć w deszczowy dzień. Niskiej jakości materiały sztuczne sprawiają, że stopa szybko się poci. Nie można nie wspomnieć o wyższym ryzyko pojawienia się odcisków lub bolesnych odparzeń! Wilgoć może stać się przyczyną rozwoju stanów grzybicznych, których leczenie jest długotrwałe, a zarazem męczące.

Elastyczna podeszwa

Najlepsze buty do biegania posiadają elastyczną podeszwę, która przystosowuje się do podłoża. Dzięki temu sprawdzają się one w każdych warunkach. Nie ma znaczenia, czy uprawiamy jogging na polnych ścieżkach, czy asfaltowych drogach. Istotne jest to, aby obuwie zapewniało wysoką sprężystość. Tworzywo, z którego została wykonana podeszwa powinno posiadać właściwości antypoślizgowe. Istotne jest, aby użytkownik czuł się stabilnie nawet na mokrym podłożu.

Odblaskowe elementy

Sporym zainteresowaniem cieszą się buty sportowe, które posiadają odblaskowe elementy. Są one szczególnie przydatne, jeśli lubimy biegać po zmroku lub wcześnie rano. Odblaski są niezbędne również wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie należą do sprzyjających. Zwiększają widoczność na drodze, co docenią osoby biegające poboczem. W ulewny deszcz lub gęstą mgłę łatwo o wypadek, który może zakończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here