Power BI od firmy Microsoft to zaawansowane narzędzie, które służy do analizy danych oraz budowania raportów. Program oferuje wiele przydatnych funkcjonalności, jednak jest przyjazny nawet dla tych użytkowników, którzy wcześniej nie mieli styczności z platformami do korporacyjnej analizy biznesowej. Z pomocą Power BI można łatwo połączyć się z bazami danych, modelować je oraz wizualizować w postaci dokumentów spersonalizowanych na potrzeby marki. W niniejszym tekście przyjrzymy się poszczególnym możliwościom tego programu.

Wygodny dostęp do danych z niemal każdego źródła

Program Power BI został stworzony po to, aby analizować dane i przedstawiać je w przystępny sposób, pozwalający na wyciąganie dodatkowych wniosków oraz kontrolowanie funkcjonowania poszczególnych działów w firmach. Aby oprogramowanie miało jednak materiał do pracy, potrzebuje szerokiego dostępu do informacji – właśnie dlatego program obsługuje setki lokalnych źródeł danych i źródeł w chmurze.

Power BI szczególnie dobrze współpracuje z innymi produktami giganta z Redmond, takimi jak m.in. Azure SQL Database, Dynamics 365, Salesforce czy też Excel i SharePoint – dodaje specjalista reprezentujący firmę Klucz System z Gorzowa Wielkopolskiego, która zajmuje się sprzedażą kluczy aktywacyjnych do oprogramowania.

Program nie sprawia jednak problemów w przypadku baz danych pochodzących od innych producentów software’u. Nie trzeba się również martwić o aktualizowanie wszystkich informacji, ponieważ w Power BI odpowiada za to funkcja zwana automatycznym odświeżaniem przyrostowym. Połączenie szerokiej kompatybilności ze stałym uaktualnianiem zasobów sprawia, że Power BI pozwala w pełni wykorzystać firmowe inwestycje związane z danymi big data.

Zaawansowana i przystępna analiza biznesowa

Power BI pozwala na analizę szczegółowych danych, które mogą okazać się przydatne z punktu widzenia działań strategicznych firmy. Pomimo wysokiego stopnia zaawansowania, obsługa programu nie jest jednak wcale skomplikowana, dzięki czemu już po 2 dniach nauki można samodzielnie tworzyć złożone interaktywne raporty na potrzeby swojego biznesu. Wgrywanie, manipulowanie oraz przekształcanie zasobów w usłudze Power BI zostało dodatkowo ułatwione poprzez zastosowanie licznych narzędzi do modelowania danych.

W praktyce wystarczy nam znajomość Excela lub innych programów z pakietu biurowego Office, aby posługiwanie się Power BI nie sprawiało nam większego problemu. Intuicyjne środowisko samoobsługowe opracowane przez firmę Microsoft pozwala zarówno na korzystanie z gotowych funkcji, jak też zaawansowane konstruowanie modeli danych z pomocą języka formuł DAX.

Wizualne raporty dopasowane do potrzeb firmy

To żadna tajemnica, że firmowe dokumenty nie powinny być tylko treściwe i bogate w informacje, ale również opracowane w przystępny i interesujący sposób. Dzięki temu raporty biznesowe staną się przydatnym i istotnym źródeł wiedzy wewnątrz organizacji. Microsoft doskonale to rozumie, dlatego tworząc Power BI zaimplementował do niego setki gotowych szablonów, które umożliwiają jeszcze lepsze wizualizowanie danych. Zintegrowane narzędzia do obsługi motywów, formatowania oraz układu dokumentu pozwalają na dowolne edytowanie przyszłego raportu.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby utworzyć swoją autorską wizualizację, wykorzystując do tego platformę wizualizacji niestandardowych typu open source wspieraną przez usługę Power BI.

Współpraca i bezpieczeństwo

Power BI, podobnie jak inne produkty cyfrowe od Microsoftu, pozwala na bezproblemową pracę grupową. W praktyce oznacza to, że możemy wspólnie analizować dane, współtworzyć raporty, a także udostępniać wyniki pracy innym użytkownikom za pośrednictwem aplikacji z pakietu Microsoft Office. To wszystko sprawia, że w organizacji możliwe jest sprawne podejmowanie decyzji opartych na danych.

Co jednak z bezpieczeństwem udostępnianych informacji? Nie trzeba się o to martwić, ponieważ usługa Power BI posiada zaawansowane systemy zabezpieczeń, które gwarantują doskonały poziom ochrony danych zarówno w raportach, jak i pulpitach nawigacyjnych. Niezależnie od tego, czy dokumenty pozostają wewnątrz firmy czy są też wysyłane poza organizację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj