Lepiej jest kupić duże mieszkanie, czy dom jednorodzinny? Takie pytanie na pewno zadaje sobie dużo osób, które mają potrzebę kupienia nieruchomości z przynajmniej 4 oddzielnymi sypialniami, czyli osoby, które mają duże rodziny. Podejmując decyzję trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy, m.in. lokalizację, w której chcemy mieszkać, jej otoczenie, łatwość przedostania się do innych części miasta, ceny oraz to, czy będziemy potrafili sami zająć się utrzymaniem swojej nieruchomości. Jak wyglądają porównania tych czynników dla domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach?

Lokalizacja domu lub mieszkania

Pierwszym kryterium dokonywania wyboru tego, czy woli się zamieszkać w domu jednorodzinnym, czy kupić po prostu większe mieszkanie jest lokalizacja. Domy jednorodzinne zazwyczaj znajdują się poza miastami lub na ich obrzeżach. Z kolei osiedla z blokami mieszkalnymi częściej znajdują się w miastach. I w jednym i w drugim przypadku występują jednak odstępstwa od reguły i jeżeli się dobrze poszuka i ma się odpowiednie środki finansowe, zapewne uda nam się znaleźć dom w granicach miasta, natomiast jeżeli szuka się oszczędności na pewno uda się też znaleźć nowe mieszkanie pod Warszawą, pod Krakowem lub pod innym większym miastem. Wszystko zależy tylko od naszych potrzeb.

Nie zawsze też zamieszkanie pod miastem musi się wiązać z trudnościami w dojazdach do pracy, do sklepu czy w odwiedziny do rodziny lub znajomych. Obecnie większość dużych miast jest bowiem bardzo dobrze skomunikowana ze swoimi obrzeżami.

Cena zakupu i utrzymania domu i mieszkania

Poważniejsze różnice w ocenie poszczególnych możliwości wyboru powstają podczas oceniania drugiego kryterium, czyli finansów. Wszyscy wiemy, że ceny mieszkań są obecnie na bardzo wysokim poziomie. Takie same podwyżki dotyczą jednak także domów jednorodzinnych. Cena działki wraz z postawionym na niej domem lub cena działki i późniejsze wybudowanie wymarzonego domu także są na bardzo wysokim poziomie. W zależności od tego, jaki ma się budżet, na pewno da się jednak znaleźć idealną dla siebie nieruchomość i kupić np. mieszkanie lub dom jednorodzinny w dalszej odległości od miasta.

A co z kosztami eksploatacji i utrzymania domu lub mieszkania? O to zapytaliśmy naszego rozmówcę, doradcę klientów z firmy developerskiej Eko-Bud pod Warszawą:

Na pewno utrzymanie mieszkania jest mniej kosztowne niż utrzymanie domu jednorodzinnego, ponieważ w tym przypadku duża część ponoszonych kosztów jest rozdzielana na wszystkich mieszkańców osiedla i dzięki temu jest po prostu taniej. Wśród naszych klientów jest też dużo osób, które wcześniej miały własne domy, ale teraz postanowiły zmienić miejsce zamieszkania i kupić mieszkanie pod Warszawą, właśnie głównie ze względów finansowych oraz związanymi z utrzymaniem domu obowiązkami.

Utrzymanie domu i mieszkania w dobrym stanie

W przypadku domów jednorodzinnych dla wielu osób problemem mogą być też zadania, jakie trzeba podejmować, żeby utrzymać dom i jego otoczenie w dobrym stanie. Organizacja i koszty wykonywanych remontów i napraw czy sprzątanie posesji, mieszkając w domu jednorodzinnym wszystkie te zadania trzeba wykonywać samemu lub zlecić je zewnętrznej firmie, co jednak oczywiście będzie się wiązało z dodatkowymi opłatami.

Z kolei mając mieszkanie w sprzątaniu i w organizowaniu niezbędnych napraw części wspólnych zajmuje się administracja lub wyznaczona rada osiedla. Dzięki temu ma się więc znacznie obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here