Nazwy najpopularniejszych walut rzadko zwracają szczególną uwagę: przywykliśmy do brzmienia nazw „dolar”, „euro”, „funt”, o „złotym” nie wspominając. Nazwy „funt” i „dolar” pochodzą od miar wagi, „euro”, naturalnie, ma swoją etymologię w kontynencie europejskim. Co innego „kuna”, dzieląca się na mniejsze jednostki: „lipy”. Nazwa zwierzęcia i rośliny w jednej walucie to dość ciekawy przypadek: Kuna chorwacka jest jedną z nielicznych oficjalnych walut, której nazwa wywodzi się bezpośrednio ze świata fauny i flory. Czytaj dalej, by poznać inne ciekawostki na jej temat.

Średniowieczny rodowód chorwackiej Kuny i pochodzenie nazwy waluty

Kunę ustanowiono walutą Chorwacji już w średniowieczu. Skąd ta nietypowa nazwa? Wówczas futro z kun stanowiło środek płatniczy: opłacano nim podatek zwany – tu raczej bez niespodzianki – „kunovina” albo „marturina”. Innymi słowy: w średniowiecznym handlu kunia skóra była jednostką wartości. Na szczęście wkrótce futro wyparły banknoty, które do dziś są środkiem płatniczym w Chorwacji.

Obecnie Kuna dzieli się na mniejsze jednostki – 100 lip. Historycznie lipa nie była środkiem płatniczym. Lipa, wysokie, mocne drzewo, było tradycyjnie sadzone na chorwackich targowiskach, a przez dawnych Słowian uważano za święte. Do dziś zachowało się wiele legend i podań ludowych, w których zawarto ważną symbolikę lipy. Lipa w obrocie występuje jako moneta o nominałach 5, 10, 20 i 50. Do roku 2009 bito także monety o nominałach 1 i 2 – obecnie nie są one w obrocie i stanowią raczej ciekawostkę numizmatyczną. Każda z monet ma wybite różne motywy chorwackich roślin, m.in. oliwki, tytoniu, dębu, kukurydzy, winorośli. Co ciekawe, Kuny także występują jako bilon o nominałach 1, 2 i 5: na odwrocie każdej z nich widnieją inne niż kuna zwierzęta: słowik, tuńczyk i niedźwiedź brunatny.

Kuna chorwacka współcześnie

Warto jednak zaznaczyć, że Kuna nie jest chorwacką walutą nieprzerwanie od zamierzchłych czasów średniowiecza. Po drodze były różne walutowe zawirowania, a w roku 1945 Kuna została zastąpiona jugosłowiańskim dinarem. W roku 1991 wprowadzono z kolei dinara chorwackiego i ten stan rzeczy trwał aż do roku 1994. Rozpoczął się okres przejściowy: jedna kuna przy stałym kursie wymiany miała wartość 1000 dinarów.

Wielkimi krokami zbliża się sezon wakacyjny, a Chorwacja jest jednym z tych krajów, które Polacy odwiedzają najchętniej. Dlatego zapytaliśmy przedstawiciela najstarszego wrocławskiego kantoru wymiany walut – Kantoru CENT – o to, w jakiej walucie gotówkę najlepiej zabrać ze sobą na chorwackie wakacje. Bo o ile Kuna chorwacka jest walutą oficjalną, o tyle Chorwacja jest jednym z państw Unii Europejskiej: może zatem wystarczy zabrać ze sobą Euro?

Udało nam się dowiedzieć, że najlepiej mieć przy sobie chorwacką Kunę, będącą oficjalną jednostką monetarną i jedynym uznanym tam prawnie środkiem płatniczym. Jeśli jednak koniecznie chcemy zabrać ze sobą inną, obcą walutę, niech będzie to Euro, a w dalszej kolejności: Dolary amerykańskie lub Funty brytyjskie. Krótko mówiąc: najpopularniejsze światowe waluty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here